
Fot. Patrycja Płanik.
Fot. Patrycja Płanik.
W lipcu 2014 rezydentką VI edycji Maat Festival „Israel Now” jest Daphna Horenczyk. Izraelska artystka przez 11 dni będzie pracować w Maat Studio nad koncepcją swojej choreografii, którą zobaczyć będzie można w grudniu podczas finału MAAT FESTIVAL. Równolegle z pracą Horenczyk będzie powstawał film dokumentalny Dance.doc.2 Patrycji Płanik. O swojej pracy Horenczyk pisze krótko: Taniec solowy bazujący na koncentrycznych ruchach po okręgu i kuli. Muzyka stworzona przez RU Naduve podkreśla silne połączenie z punktem środkowym w przestrzeni i zmaganiem się obrotu ciała wobec niego.
W ramach rezydencji 13 lipca o godzinie 16:00 w MAAT STUDIO odbędzie się spotkanie-zapis rozmowy z artystką.
DAPHNA HORENCZYK: Urodzona w Izraelu w 1987 roku, ukończyła szkołę Ironi Alef w Tel Awiwie z tytułem (kierunek: taniec). W latach 2006-2008 brała udział w programie treningowym dla profesjonalnych tancerzy w Kibbutz Gaaton. Po jego ukończeniu pracowała jako niezależna tancerka, kierownik prób i instruktor tańca w teatrach w Izraelu. W 2009 roku postanowiła kontynuować swoją edukację taneczną i rozpoczęła studia w Austrii na Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu, gdzie studiowała performans i choreografię. Podczas studiów stworzyła trzy spektakle, które prezentowała w Izraelu i w Europie. W 2012 roku wróciła do Izraela i we współpracy z kompozytorką Talią Amar przygotowała spektakl Materialistic. W 2013 roku w czasie Machol Shalem – Międzynarodowego Tygodnia Tańca w Jerozolimie odbyła się premiera jej najnowszego spektaklu Like This My Nephews Can Do Too” Obecnie mieszka w Tel Awiwie, gdzie uczy tańca, występuje, pracuje nad własnymi choreografiami oraz różnymi projektami kooperacyjnymi; pracuje również jako kierownik prób w międzynarodowych projektach tanecznych.
VI MAAT FESTIVAL ‚ISRAEL NOW!’ 2014: idea, koncept: Tomasz Bazan (kurator programu) / multimedia/video: Patrycja Płanik / korespondent Izraelski i koordynacja międzynarodowa: Ewa Szubstarska / rezydenci programu: Daphna Horenczyk, Lilach Livne, Andrea Costanzo Martini, Adi Weinberg, Michael Getman, Talia De Vries oraz Piotr Trojan / produkcja: Maria Sapeta / technika: Maciej Połynko, Karol Rębisz / współpraca: Barbara Szymańska, Małgorzata Drozd / program kuratorski Tomasza Bazana ‘Maat Festival’ zrealizowany ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Centrum Kultury w Lublinie Miejskiej Instytucji Kultury oraz Teatru Maat Projekt.