Lublin/Międzynarodowy Dzień Tańca 2015/Kino Mistrzów Tańca: Lloyd Newson i DV8 „The Cost of Living”

Zdjęcie: Lublin/Międzynarodowy Dzień Tańca 2015/Kino Mistrzów Tańca: Lloyd Newson i DV8 „The Cost of Living”

Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca w 2015 roku Lubelski Teatr Tańca zaprasza na pokaz filmu The Cost of Living Lloyda Newsona i DV8 (w ramach cyklu: Kino Mistrzów Tańca).

The Cost of Living zostało nakręcone w mieście Cromer na wybrzeżu Norfolk: typowym, staroświeckim i odrobinę zapomnianym nadmorskim kurorcie. Aura opuszczenia unosi się nad miastem. Eddie i David są pozbawionymi iluzji ulicznymi performerami. Eddie jest hardy, kłótliwy i nie boi się bronić swojej wiary w sprawiedliwość, szacunek i szczerość. David jest tancerzem, który nie ma nóg (także w prawdziwym życiu), a oglądający go widz jest zmuszony do zastanowienia się nad przyjętymi normami odnośnie gracji i perfekcji cielesnej. Jest zdeterminowany ,aby nie pozwolić aby jego inwalidztwo i społeczne uprzedzenia przeszkodziły mu w realizacji jego planów. Seria połączonych scen pokazuje jak Eddie i David wchodzą w kontakt z innymi ludźmi: niektóre z tych scen rozbrajają szczerością, inne z kolei zachwycają czystą fizycznością wykonania.

DV8: The Cost of Living

Wielka Brytania 2005,

Pomysł i reżyseria: Lloyd Newson
Wykonawcy: Jose Maria Alves, Gabriel Castillo, Robin Dingemans, Tom Hodgson, Eddie Kay, Tanja Liedtke, Eddie Nixon, Kareena Oates, Rowan Thorpe, David Toole, Vivien Wood

Lektor: John Avery

Oryginalna muzyka: Nick Hooper, Paul Charlier, Jonathan Cooper

Nadzór muzyki: Ivan Chandler

Scenografia: Suzie Davies

Montaż: Stuart Briggs

Zdjęcia: Cameron Barnett

Produkcja: Nikki Weston

DV8 Physical Theatre został założony w 1986 roku i jest prowadzony od samego początku przez Lloyda Newsona, którego działalność miała wielki wpływ na współczesny taniec i teatr. Urodzony w Australii, zainteresowanie Newsona tańcem pojawiło się w trakcie studiowania psychologii i pracy socjalnej na Uniwersytecie w Melbourne. Była to fascynacja która doprowadziła go do otrzymania pełnego stypendium w London Contemporary Dance School.

Tańczył i układał choreografie dla wielu kompanii tanecznych, w tym: Modern Dance Ensamble, Impulse Dance Theatre/New Zealand Ballet Company i Extemporary Dance Theatre, zanim zdecydował się założyć własny zespół. Od samego początku Newson wierzył że jego prace, ze względu na jej narracyjny charakter, da się łatwo przetłumaczyć na język filmu. Dlatego właśnie filmowcy, David Hinton i Clara von Gool, przenieśli trzy spektakle DV8 ze sceny teatralnej na ekran filmowy, podczas gdy Lloyd Newson sam nakręcił ostatni film zespołu, The Cost of Living. Właśnie ten film zdobył 17 międzynarodowych nagród, w tym Prix Italia w Mediolanie, jak i Rose d’Or w Lucernie (obydwie nagrody przyznane w 2005 roku)

Łącząc taniec, tekst, teatr i film, twórczosć Newsona wymyka się łatwym definicjom. Jest bardziej zainteresowany tworzeniem nowych dzieł niż odtwarzaniem już znanych prac czy reinterpretowaniu klasycznych baletów. W swoich ostatnich artystycznych poszukiwaniach, zaczął zajmować się teatrem autentycznym („verbatim theatre”), w którym istotnym elementem jest relacja pomiędzy tekstem (zebranymi z wywiadów z autentycznymi osobami) a ruchem.

Trailer

Bilety: pwyw (pay what you want – zapłać, ile chcesz po pokazie)

Więcej

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:30

Lublin: Sala Kinowa, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close