Lublin: Międzynarodowy projekt ARTIL

Zdjęcie: Lublin: Międzynarodowy projekt ARTIL

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Kultury w Lublinie współorganizuje projekt artystyczno-edukacyjny dla młodych choreografów, tancerzy, studentów oraz absolwentów uczelni i wydziałów tańca i choreografii na Ukrainie, w Austrii i w Polsce.

Projekt umożliwia studentom oraz absolwentom uczelni i wydziałów tanecznych pogłębienie wiedzy i zdobycie umiejętności w procesie tworzenia profesjonalnej produkcji scenicznej. Poprzez szkolenie i wymianę doświadczeń w ramach rezydencji artystycznych, uczestnicy stworzą serię spektakli-debiutów scenicznych pod okiem doświadczonych mentorów, które zostaną zaprezentowane w ramach tournée po wybranych miastach na terenie Ukrainy, Austrii i Polski.

Młodzi uczestnicy – siedmiu choreografów i 18 tancerzy (14 osób z Ukrainy, 7 osób z Austrii, 4 osoby z Polski) odbędą najpierw dwutygodniowy cykl szkoleń – tydzień w Linzu i tydzień w Lublinie – z zakresu choreografii, scenografii, kompozycji muzyki, dramaturgii i promocji. Następnie wezmą udział w rezydencji na Ukrainie (Berdyczów i Kijów), w czasie której powstanie siedem premier (solo, duety, prace zespołowe), które potem zostaną zaprezentowane w Kijowie, Dnieprze, Iwano-Frankowsku, Lwowie, Linzu, Wiedniu, Katowicach, Bytomiu i Lublinie. Cały projekt ma służyć wsparciu młodych artystów debiutujących w roli choreografów oraz ich stopniowej profesjonalizacji na rynku tanecznym, zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo.

Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie projektu:

Oleksandr Maszylin (Ukraina) – lider projektu; pedagog, choreograf, badacz, współorganizator festiwalu Zelyonka w latach 2014-17 oraz inicjator projektu Artil (edycja ukraińska) od roku 2018.
Rose Breuss (Austria) – choreograf, pedagog, kurator; od 2006 roku dyrektor Instytutu Tańca na Uniwersytecie Brucknera w Linz,
Jacek Łumiński (Polska) – choreograf, tancerz, pedagog; założyciel i dyrektor Śląskiego Teatru Tańca (1992 – 2013), pomysłodawca i wieloletni dziekan Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu na Akademii Teatralnej w Krakowie oraz Wydziału Teatru Tańca na Akademii Muzycznej w Katowicach
Ryszard Kalinowski (Polska) – tancerz, choreograf, pedagog, kurator projektów tanecznych; współorganizator Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca oraz kierownik Lubelskiego Teatru Tańca przy Centrum Kultury w Lublinie

Uczestnicy:

Daniel Leżoń – choreograf
Natalia Gryczka – tancerka
Łukasz Zgórka – tancerz
Sebastian Wiertelak – tancerz

Mentorzy, pedagodzy:

Ukraina: Anton Ovchinnikov (produkcja), Kristina Shishkaryova (choreografia, kompozycja), Yevhen Kopiov (projektowanie oświetlenia),
Polska: Jacek Łumiński (choreografia), Boris Caksiran (kompozycja), Michał Buszewicz (dramaturgia)
Austria: Rose Breuss (choreografia, kompozycja), Maria Shurkhal (produkcja, zarządzanie projektem)

Projekt wspierany przez: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Muzyki i Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Katowice Miasto Ogrodów.

Więcej informacji na stronie www.artil.org.ua/en.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Lublin: Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close