Lublin/Myśl w ruchu: „Cztery kąty i piec piąty, czyli Bajki – nie-Bajki” – prezentacja choreograficzna

Zdjęcie: Lublin/Myśl w ruchu:  „Cztery kąty i piec piąty, czyli Bajki – nie-Bajki” – prezentacja choreograficzna

Fot. Dominika Jarosz.

Wersja do druku

Udostępnij

Listopad w Lublinie kojarzy się tradycyjnie ze świętem teatru tańca – Międzynarodowymi Spotkaniami Teatrów Tańca. Niedługo po zakończeniu ich osiemnastej edycji dobiegnie końca także czwarta edycja projektu Myśl w ruchu – edukacyjnego programu autorskiego Anny Żak, który od 2011 roku jest realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca i ze wsparciem Urzędu Miasta Lublin. Przez trzy lata trwania projektu został on zrealizowany w 10 klasach pierwszych siedmiu szkół podstawowych w Lublinie. W roku 2014 w Lublinie projekt prowadzony jest warsztatowo w klasach drugich publicznych szkół podstawowych na terenie Lublina, jako element edukacji artystycznej, łączącej ruch i ekspresję twórczą z treściami nauczania zintegrowanego, w tym języka polskiego i matematyki oraz przyrody.

W tym samym czasie odbywa się integralna część projektu dla chętnych uczniów klas drugich zainteresowanych zgłębianiem tematu tańca w cyklu zajęć odbywających się w siedzibie Lubelskiego Teatru Tańca/Centrum Kultury w Lublinie w czterech grupach. Te grupy do zaprezentowania finałowej choreografii przygotowują instruktorki związane z Lubelskim Teatrem Tańca i Grupą Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej: Barbara Czajkowska, Ewelina Drzał-Fiałkiewicz, Joanna Szot i Lilianna Żabińska. Zajęcia taneczne z obszaru teatru tańca mają za zadanie wspieranie młodych talentów, łączenie sztuki tańca z innymi dziedzinami sztuki, wyzwolenie twórczej pracy rozwijającej kreatywną wyobraźnię ruchową, umożliwienie najmłodszym systematycznego obcowania z żywą sztuką tańca. Dzieci poznają taniec, mogąc w przyszłości dysponować wiedzą i umiejętnościami, by jeśli tylko zechcą rozwinąć zainteresowanie tańcem w pasję, stając się jednocześnie aktywnymi odbiorcami sztuki.

Prezentacja choreograficzna Cztery kąty i piec piąty, czyli Bajki – nie-Bajki kończąca IV edycję projektu Myśl w ruchu realizowanego przez Lubelski Teatr Tańca/Centrum Kultury w Lublinie we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2014. Prezentacji finałowej grup projektowych Myśl w ruchu będzie towarzyszył pokaz grup dziecięcych działających na co dzień w Centrum Ruchu Lubelskiego Teatru Tańca oraz tancerzy Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

***

Myśl w ruchu to ogólnopolski program edukacyjny oparty na naborze konkursowym skierowany do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (różne grupy wiekowe). Każdy z projektów w ramach programu przygotowywany jest we współpracy z lokalnym środowiskiem tanecznym. Podczas praktycznych warsztatów uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi technikami tanecznymi, w ramach zajęć oglądają również spektakle tańca, integralną częścią programu są też wykłady teoretyczne. Projekty trwają jeden lub dwa semestry szkolne. Efekty kilkumiesięcznej praktycznej pracy warsztatowej prezentowane są w formie otwartego pokazu z udziałem publiczności.

W 2014 roku w ramach Myśli w ruchu realizowanych jest 9 projektów w następujących miastach i miejscowościach: Lublin, Bytom, Stoszowice, Zduńska Wola, Gdańsk, Wrocław, Sokołów Podlaski, Dąbrówka, Grodzisk Mazowiecki.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Lublin: Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close