Lublin/Noc Kultury 2017: Brazylijska Noc Tańca 2017 – warsztaty z artystami z Brazylii

Zdjęcie: Lublin/Noc Kultury 2017: Brazylijska Noc Tańca 2017 – warsztaty z artystami  z Brazylii

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas Nocy Kultury 2017 Lubelski Teatr Tańca gości tancerzy projektu Yanka Rudzka: Gesty i tropy. Tancerze z Brazylii zaprezentują swoje solowe prace, a także poprowadzą warsztaty taneczne.

Harmonogram warsztatów:

Warsztaty 3 czerwca (sobota), warsztaty bezpłatne
► 12.00-13.30 samba dla seniorów – Marcelo Galvão
► 13.45-15.15 samba tradycyjna – Anderson Danttas

Warsztaty 4 czerwca (niedziela), warsztaty płatne
► 12.00-13.30 capoeira – Sinha Guimarães / 40 zł
► 13.45-15.15 taniec współczesny –  Neemias Santana/ 40 zł

PROMOCJA! capoeira + taniec współczesny – 70 zł
Zapisy na warsztaty do 25 maja na adres Lubelskiego Teatru Tańca:
warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

O warsztatach i artystach:

Neemias Santana jest brazylijskim tancerzem, choreografem i pedagogiem pracującym w Salvador da Bahia. Ukończył Wydział Tańca na Federal University of Bahia (UFBA). Od 2013 roku współpracuje z tancerzami, choreografami i producentami, którzy funkcjonują pod wspólną nazwą Nii/Colaboratório. Wspólnie z tym kolektywem rozwinął laboratorium tańca, zajmujace się płynnością ruchu, filozofią i kinematograficznymi dramaturgiami.

nii/SINUOSE

Praktyka rozwinięta na bazie technik tanecznych modern i release, skupiająca się na jakościach przepływu i budowie stanu nieustającego ruchu.

*

Sinha Guimarães  – tancerka i badaczka z Bahia (Camaçari). Ukończyła Wydział Tańca na Federal University of Bahia (UFBA), dyrektorka i choreografka the Sinha Guimarães Contemporary Dance Company. Rozwinęła swoją własną metodę dramaturgii ruchu.

 

Capoira

Capoeira jest ekspresją kultury brazylijskiej, która łączy w sobie taniec, sztuki walki, sport, kulturę popularną i muzykę. Capoeira wywodzi się z Afryki i została przywieziona do Brazylii przez niewolników jako forma obrony. Warsztaty mają na celu rozwinięcie interakcji pomiędzy elementami walki i tańca, które są jednym z najistotniejszych elementów kultury kraju Bahia. Pozwoli to uczestnikom na doświadczenie i zbliżenie się do kultury Brazylii oraz tej konkretnej techniki tańca.

*

Anderson Danttas jest tancerzem, który ukończył  Bahia State Cultural Foundation (FUNCEB). Pracuje również jako aktor w teatrze integracyjnym „A Outra Companhia de teatro” oraz jako producent wydarzeń artystycznych. Od 2016 występuje jako drag queen o pseudonimie Dandara ByOnce, podejmując zagadnienia płci, rasy oraz ich reprezentacji.

 

Samba tradycyjna: No passo do Samba (Śladami samby)

Warsztat No passo do Samba zakłada wymianę doświadczeń odwołujących się do zmian rytmicznych w rozwoju tradycyjnej Samby de Roda z regionu Recôncavo da Bahia. Warsztat zakłada pracę twórczą uczestników z uwzględnieniem zachowania i odnajdywania głównych kulturowych aspektów zawartych w sambie. Uczestnicy nie będą jedynie uczyć się tanecznych kroków, ale odkrywać swój własny sposób poruszania się. Warsztat będzie podzielony na trzy segmenty, w trakcie których samba zostanie zaprezentowana jako historyczno-kulturowa ekspresja Brazylijczyków z uwzględnieniem trzech elementów: kroków, pracy w kole, w parach.

*

Marcelo Galvão – ukończył Wydział Tańca na Federal University of Bahia (UFBA). Obecnie pracuje nad artystycznym i akademickim rozwojem prac opartych na tańcu towarzyskim oraz jego kompozycji w odniesieniu do tańca współczesnego.

Samba dla seniorów. Zajęcia będą kłaść nacisk na różnorodne techniki pracy z ciałem oraz choreograficzne zabawy, w ramach których wyłaniać się będą ruchowe odkrycia.

***

3 czerwca o godz. 21.00 w ramach Nocy Kultury 2017 wszyscy artyści pokażą także swoje solowe spektakle.

Więcej informacji

***

Yanka Rudzka w latach 50. XX wieku prowadziła pionierską edukację taneczną w Brazylii i zrewolucjonizowała tamtejszą sztukę tańca współczesnego.  W projekcie stawiane są istotne pytania o znaczenie kultury tradycyjnej dla współczesnej sztuki. W Lublinie będzie można zobaczyć fuzję tych kulturowych rozważań.

Lubelskie pokaz tancerzy z Brazylii i prowadzone przez nich warsztaty odbywają się we współpracy z Art Stations Foundation w Poznaniu i wsparciu Instytutu A.Mickiewicza / culture.pl oraz Fundo de cultura de Bahia.

Brazylijska Noc Tańca 2017, logotypy (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Lublin: Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close