Lublin: Polska Platforma Tańca 2014

Zdjęcie: Lublin: Polska Platforma Tańca 2014

Fot. M. Zakrzewski

Wersja do druku

Udostępnij

Polska Platforma Tańca jest przeglądem konkursowym najciekawszych spektakli tańca zrealizowanych przez polskich artystów w ciągu ostatnich dwóch lat. Pierwszą tego typu imprezą w Polsce był przegląd „taniec.pl”, który odbył się w roku 2003 w Warszawie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Do pomysłu powrócono pięć lat później. Dotychczasowe trzy edycje Platformy w 2008, 2010 i 2012 roku odbyły się w Poznaniu dzięki współpracy Centrum Kultury Zamek oraz Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Od 2013 roku na mocy porozumienia z dotychczasowymi organizatorami projektem kieruje Instytut Muzyki i Tańca. Finał Polskiej Platformy Tańca odbędzie się w dniach 7-9 listopada 2014 w Lublinie. Tegoroczna edycja realizowana jest wspólnie z Centrum Kultury w Lublinie.

Wyboru spektakli prezentowanych podczas Platformy dokonała dziewięcioosobowa Komisja Artystyczna. Podróżując po całym kraju przez półtora roku, jurorzy obejrzeli prezentacje niemal stu zgłoszonych do konkursu spektakli, spośród których wybrali 13 przedstawień. Są wśród nich prace zarówno uznanych twórców, będących już legendą polskiej sceny tańca, jak i młodych, dopiero wkraczających na nią artystów. Przy wyborze prac do prezentacji podczas PPT 2014 brano pod uwagę przede wszystkim wyjątkowość zgłaszanych propozycji w międzynarodowym kontekście. Każde z przedstawień prezentuje odmienne podejście zarówno do samej estetyki tańca, jak i do relacji z widzem, teatralności, choreografii i pracy z ciałem. Spektaklom towarzyszą prezentacje osiągnięć sceny tańca w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (cykl Mapa tańca) oraz spotkania z twórcami rekomendowanymi przez Komisję Artystyczną w ramach cyklu Wizytówka artysty. Częścią Platformy są także targi Open Platform służące nawiązywaniu współpracy krajowej i międzynarodowej między artystami oraz instytucjami wspierającymi taniec współczesny. Pokazy finałowe Polskiej Platformy Tańca jak zawsze zgromadzą dyrektorów festiwali, ośrodków tańca, dziennikarzy i kuratorów tańca z Polski, Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji.

Program

Więcej na stronie: www.polskaplatformatanca.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Lublin: Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS
, ul. Radziszewskiego 16; ACK UMCS Chatka Żaka ul. Radziszewskiego 16; Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close