Lublin/Prolog XV MSTT: Luca Silvestrini / Protein Dance (Wielka Brytania) „LOL (lots of love)”

Zdjęcie: Lublin/Prolog XV MSTT: Luca Silvestrini / Protein Dance (Wielka Brytania) „LOL (lots of love)”

Fot. Nuno Santos.

Wersja do druku

Udostępnij

Już w październiku Lubelski Teatr tańca zaprasza na pierwszą odsłonę tegorocznego festiwalu – Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca. Spektakl Protein Dance/Wielka Brytania LOL (Lots of love) będzie wstępem do realizacji ideii zbliżajacej się edycji, jaką jest dialog, komunikacja, twórcze spotkanie osobowości.

Teatr posługujący się nowym uniwersalnym językiem tańca zaprezentuje przedstawienie nawiązujące do sposobów komunikowania się współczesnego człowieka, inspirowane fenomenem sieci społecznościowych i randek internetowych. Jest spotkaniem świata realnego z tym, jaki tworzy się w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki tej prezentacji mamy możliwość wprowadzenia młodych widzów do świata teatru tańca, dziedziny sztuki nowej i dynamicznie rozwijającej się, a jednocześnie zwrócenia uwagi na coraz większe problemy i zagrożenia wynikające ze zderzenia tych dwóch różnych światów. Dyrektorem artystycznym Grupy oraz choreografem spektaklu jest Luca Silvestrini.

„Podążając za dźwiękiem uderzeń palców w klawiaturę komputera oraz dźwiękiem otrzymanej wiadomości poczty elektronicznej sześcioro niesamowitych tancerzy w zabawny i chwilami sarkastyczny sposób ukazuje ludzkie relacji w erze Facebook’a. Autor wrzuca widza w świat nowych technologii, w którym każdy musi radzić sobie z „pierwszym i drugim życiem”, wirtualnie przedstawiając życia sześciorga bohaterów, mających swoje ambicje i słabości, próbujących zbudować prawdziwe ludzkie związki. Wykorzystując czarne poczucie humoru, imponującą energię fizyczną i teatralność Silvestrini stawia sobie za cel zebranie wiadomości umieszczonych na „tablicach” portali społecznościowych, dokumentując nowy wirtualny język, w którym słowa i zdania zostają zastąpione akronimami, zadziwiającymi skrótami i kropkami. Te zabawne dialogi łączą się z projekcjami video i językiem ciała, a przewody elektryczne stają się pępowiną pomiędzy Człowiekiem a siecią”

Spektakl LOL otrzymał nominację do nagrody za Wybitne Osiągnięcia w Tańcu i Teatrze w Wielkiej Brytanii w 2011. Został także nominowany do nagrody za „Najlepszą Współczesną Choreografię” podczas Narodowych Nagród Tanecznych 2011, gdzie przez angielskich krytyków zostało obwołane „najlepszym dziełem Silvestriniego”, a Protein otrzymała tytuł Najlepszej Niezależnej Grupy. Ta najnowsza produkcja grupy, inspirowana kulturą internetowych związków była prezentowana na Bliskim Wschodzie, w Zagrzebiu, Włoszech, Rosji, a w najbliższe prezentacje spektaklu odbędą się w Polsce, Kolumbii, Indiach i Tajlandii.

PROTEIN, pod kierownictwem dyrektora artystycznego, Luci Silvestrini, to uznana, nagradzana grupa tańca współczesnego/teatru, podziwiana za istotne pod względem społecznym, niezwykle zabawne spektakle tańca inspirowane prawdziwymi doświadczeniami życiowymi: Portret z Grupą i Kaczką (1998) mówiący o telewizjii prezentującej wyznania, spowiedzi życiowe ludzi; Na kanapie (2000) o psychoanalizie, Publife (2002) o kulturze alkoholowej; Bankiet ‘92003) o ewolucji społecznej; Wielka wyprzedaż (2005) o kulturze konsumenckiej; Drogie Ciało (2008/9) o obsesji wyglądu ciała oraz Lol (lot sof love) (2011/12), inspirowany fenomenem sieci społecznościowych i randek internetowych.

Grupa stworzyła produkcje na dużą skalę w Leeds, Greenwich, Valenciennes, Atenach i Barcelonie oraz produkcje na ogromną skalę, takie jak próby bicia rekordu światowego „Duża Lekcja Tańca” oraz „Zjedz Londyn” (zdobywca złotej nagrody Visit London) oraz „Wielki Taniec 2010” na Trafalgar Square. Grupa konsekwentnie przewodzi brytyjskiej scenie tanecznej, zapewniając wspólną platformę dla wykonawców profesjonalnych i amatorów, poprzez spektakle takie jak Publife, Drogie Ciało, Skrzyżowania, Cruilles, (Nie)widzialny taniec.

Protein występowała na terenie całego Zjednoczonego Królestwa i na świecie, prezentując swoje spektakle we Włoszech, Danii, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Chorwacji, na Malcie, w Czechach, Holandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W konkursie Narodowych Nagród Tanecznych 2011 Protein otrzymała tytuł Najlepszej Niezależnej Grupy. Grupa jest rezydentem w Greenwich Dance oraz Partnerem Tanecznym w Yorkshire, a w 2012 została mianowana Organizacją Narodowego Portfolio Angielskiej Rady Sztuk.

Luca Silvestrini studiował sztuki performatywne na Uniwersytecie Bolońskim, by następnie w 1995 roku przenieść się do Wielkiej Brytanii w celu ukończenia swojej edukacji tanecznej w Laban, gdzie zaczął tworzyć spektakle dla grupy, która ostatecznie stała się Protein Dance. Luca tworzył także dla Transitions, Intoto, Bare Bones, Candoco, From Here To Maturity, Funny Bones, Grupy Seniorów w Sadler’s Wells oraz Sankapalm. Na gruncie teatru i opery współpracował z ENO, Theatre Rites, Royal Court Theatre, Duckie oraz Młodzieżowych Teatrem Muzycznym Zjednoczonego Królestwa. Pośród otrzymanych przez niego nagród należy wymienić Nagrodę Choreograficzną Rayne (2006); Nagrodę Choreograficzną Jerwood (2006); Nagrodę Nowej Choreografii Bonnie Bird oraz Nagrodę Publiczności podczas Place Prize 2006. Aktualnie jest Artystą Rezydującym w DanceXChange.


Bilety w cenie 15 pln – ulgowy/20 pln – normalny do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie ul. Narutowicza 32 lub na godzinę przed spektaklem w miejscu prezentacji

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

LUBLIN: Sala Widowiskowa w Warsztatach Kultury, ul. Popiełuszki 5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close