Lublin/Przestrzenie Sztuki: Obstruction technique – warsztaty z Mikołajem Karczewskim

Zdjęcie: Lublin/Przestrzenie Sztuki: Obstruction technique – warsztaty z Mikołajem Karczewskim

fot. Bartosz Szymanek

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Kultury w Lublinie, wraz z Lubelskim Teatrem Tańca, zaprasza na pogłębione warsztaty obstruction technique, które poprowadzi Mikołaj Karczewski. Warsztaty przeznaczone są dla tancerzy z doświadczeniem w dziedzinie tańca współczesnego.

O warsztatach:

Warsztat oparty będzie na doświadczeniach Mikołaja Karczewskiego w pracy z tzw. the obstruction technique, zapoczątkowaną przez amerykańską reżyser Nancy Spanier i twórczo rozwiniętą przez choreografa Palle’a Granhøja, z którym Mikołaj współpracuje od 2012 roku. Sam założyciel teatru Granhøj Dans o swej metodzie pisze:

Technika obstrukcji to sposób na znalezienie rdzenia/podstawy tańca. Czym jest taniec i jaka jest rola tancerza w tańcu? Obstrukcja to jednocześnie zniszczenie i rekonstrukcja ruchu. W jednym momencie dezintegruje i tworzy, można to nazwać tańcem dekonstruującym. Koniec jest początkiem. Taniec się nie kończy. Taniec trwa ostatecznie.

W pierwszym etapie warsztatu zadaniem uczestników będzie przygotowanie materiału choreograficznego, w oparciu o założenia wskazane przez prowadzącego, oraz wypracowanie czynników mających wpływ na wykonanie i percepcję tegoż ruchu. W drugim etapie skupimy się na różnych metodach obstrukcji, w której partnerzy dekonstruują powstały materiał, tworząc nowe rozwiązania czy choreografie.

W trakcie poznawania tych podstawowych założeń uczestnicy rozwijają potencjał twórczy tkwiący w „żywo” tworzonej choreografii – wprowadzając szereg szczegółowych i praktycznych zasad, technika ta daje możliwości poszerzenia rozumienia ruchu, jego znaczeń, a także jego komponowania.

Metoda ta również jest interesująca ze względu na istotną rolę choreografa, jako tzw. oka z zewnątrz. Choreograf prowadzi ten proces, kieruje i decyduje o przebiegu danej obstrukcji, co prowokuje wiele pytań odnośnie do roli choreografii oraz systemu, na który się on decyduje. Skuteczność i efektywność obstrukcji zapewnić mają zasady pracy, których liczba, w zależności od wybranej metody obstrukcji, jest właściwie nieograniczona. Strukturyzują one działania i ułatwiają adaptację choreografii do danej obstrukcji, stwarzając jednocześnie pole manewru do twórczej ekspresji i poszukiwań.

Koszt: 70 zł / 60 zł dla uczestników zajęć Centrum Ruchu

Zgłoszenia wraz z tanecznym CV należy przesłać do 7 października na adres: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wpłat można dokonywać po potwierdzeniu informacji od organizatorów o wpisaniu na listę uczestników na numer konta:

Bank PKO S.A. 61 1240 1503 1111 0010 0136 6780 tytułem „obstruction”

Adres odbiorcy: Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin

Warsztaty organizowane są w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem lokalnym programu jest Centrum Kultury w Lublinie.

O prowadzącym:

Mikołaj Karczewski – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Artysta współpracuje z wieloma teatrami w Polsce i za granicą, m.in. jako choreograf z TR w Warszawie czy Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Grał w spektaklach wielu uznanych reżyserów m.in. w Hamlecie w reż. C. Tomaszewskiego, Położnicach szpitala Św. Zofii w reż. M. Strzępki, Stille W. Klimczyka i D. Knapik oraz w choreografiach Colleen Thomas Young But the sun came up czy Joego Altera if/then w Lubelskim Teatrze Tańca. Od 2012 roku jest tancerzem duńskiego teatru tańca Granhøj Dans. Za rolę Szarlatana w spektaklu Petrushka-Extended (2016) otrzymał nominację do nagrody teatralnej w Danii w kategorii najlepszy tancerz sezonu. W tym roku można zobaczyć go w choreografii An Eve and an Adam, która otrzymała prestiżową nagrodę Reumert 2019 jako najlepszy spektakl teatru tańca w Danii. Dodatkowo, w roku 2020 rozpoczął współpracę z kolejną słynną duńską kompanią DON GNU oraz został uhonorowany stypendium twórczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Lublin: Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close