Lublin/Sympozjum „IDENTITY.MOVE!”: Wykład „Nierozerwalnie związane: Estetyka, performans i polityka”: Rozita Dimova

Zdjęcie: Lublin/Sympozjum „IDENTITY.MOVE!”: Wykład „Nierozerwalnie związane: Estetyka, performans i polityka”:  Rozita Dimova

© materiały prasowe.

Wersja do druku

Udostępnij

Tematem wykładu będzie badanie relacji estetyki, performansu oraz polityki zarówno z perspektywy  teoretycznej, jak i empirycznej. Jak performans i estetyka wpływają na rekonfigurację hierarchicznych zależności w obrębie grup (etnicznych), płci oraz krajów w kontekście transnarodowym? W jaki sposób style estetyczne, takie jak barok stają się wyrazem szerszych procesów społecznych i transformacji danego państwa? Próbując odpowiedzieć na te pytani Rozita Dimova przygląda się bliskim związkom pomiędzy estetyką a polityką, i bada, w jaki sposób narodowo-etniczne konflikty są odzwierciedlane w atrakcyjnej wizualnie ornamentyce lub praktykach performatywnych w południowo-wschodniej Europie.

Rozita Dimova uzyskała tytuł doktora antropologii Uniwersytetu Standford  w 2004 roku i wykłada na wydziale Slawistyki i Studiów Wschodnioeuropejskich na uniwersytecie w  Gandawie (Ghent, Belgia). Jest autorką książki „Etno-barok: materialność, estetyka i konflikt we współczesnej Macedonii (Berghahn, 2013),oraz redaktorem gościnnym jednego z wydań „History and Anthropology” (zima 2013, tom 24), zatytułowanego Contested Nation-building within the International ‘Order of Things’: Performance, Festivals and Legitimization in South-Eastern Europe. Obecnie kończy pisać książkę na temat granic i neoliberalizmu w Europie  Południowowschodniej.

Wstęp wolny.

Więcej: HARMONOGRAM sympozjum w Lublinie

Pełne informacje o projekcie: www.identitymove.eu

 

Identity.Move! Pasek logotypów (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 15:00

Lublin: Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12. WSTĘP WOLNY.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close