Lublin/ Sympozjum „IDENTITY.MOVE!”: Wykład „Nowy Blok Wschodni”: Iulia Popovici

Zdjęcie: Lublin/ Sympozjum „IDENTITY.MOVE!”:  Wykład „Nowy Blok Wschodni”:  Iulia Popovici

© materiały prasowe.

Wersja do druku

Udostępnij

Gdy artysta performatywny Manuel Pelmuȿ  wraz z zespołem rozpoczął pracę nad spektaklem Rumuńska historia tańca (Romanian Dance History  – RDH), sam fakt istnienia takiej historii nie ulegał żadnej kwestii.  W założeniach spektakl miał podważyć historię tańca napisaną przez wszechpotężnego zwycięzcę – zachodni kanon. Jednak w miarę postępu Pelmuȿ  zaczął dostrzegać potrzebę redefinicji koncepcji historii jako takiej – tak aby mogła być ona pisana przez jej bohaterów, w zupełnym jednej i uniwersalnej wersji dziejów świata. Jakie są elementy „tworzenia własnej historii” i w jaki sposób jest ona (na)pisana? W jaki sposób napięcie pomiędzy założeniem odmienności, a pogonią za „historią innych” wpływa na tożsamość tańca współczesnego? Czy, musząc sprostać wyzwaniu stworzenia od samego początku całego systemu produkcji sztuki (i życia z niego), korzystamy z możliwości wprowadzania nowych struktur, czy raczej szukamy sposobów na reprodukcję starego systemu istniejącego już gdzie indziej? I do jakiego stopnia, koniec końców, błogosławieństwem jest zaakceptowanie bycia wschodnioeuropejskim?

Iulia Popovici jest krytyczką teatralną, krytyczką tańca i kuratorem. Redaguje dział sztuk performatywnych w tygodniku kulturalnym Observator cultural (Bukareszt), pracuje jako konsultant ds. stosunków międzynarodowych oraz kurator w National Dance Center w Bukareszcie. Publikuje na tematy alternatywnej sceny sztuk performatywnych, kolektywów i artystów w Rumunii i Europie Wschodniej, pisze również o tożsamości regionalnej i społecznych wyzwaniach dla sztuki współczesnej (w takich magazynach jak IDEA, Scena.ro, Long April, Criticatac.ro – Romania, UBU – France, Szinház – Hungary; Dialog and Teatr, Poland, HowlRound.com, Critical Stages). W latach 2011-2012 była współkuratorką Independent Performing Arts Platform prezentowanej w ramach festiwalu Temps d’Images festival w Klużu, w 2013 roku w Bukareszcie była kuratorką pilotażowej edycji pokazów niezależnych i eksperymentalnych sztuk performatywnych.

Wstęp wolny.

Po wykładzie w godz. 10:30-11:30: dyskusja  Mapowanie tożsamości (Mapping identities)

Więcej: HARMONOGRAM sympozjum w Lublinie

Pełne informacje o projekcie: www.identitymove.eu

 

Identity.Move! Pasek logotypów (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Lublin: Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12. WSTĘP WOLNY.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close