Lublin/Sympozjum „IDENTITY.MOVE!”: Wykład „Protest jako ciało – Ciało jako protest”: Srećko Horvat

Zdjęcie: Lublin/Sympozjum „IDENTITY.MOVE!”: Wykład „Protest jako ciało – Ciało jako protest”: Srećko Horvat

© materiały prasowe.

Wersja do druku

Udostępnij

W kontekście ostatnich ruchów wolnościowych w różnych zakątkach świata, od Arabskiej Wiosny po ruch Occupy Wall Street, od Turcji po Bośnię widoczne stało się, że to co łączy te – często bardzo różne – protesty to ciało. Z jednej strony ruchy protestacyjne nie mogą być zrozumiane bez odniesienia się do koncepcji ciała, z drugiej strony – nie możemy zrozumieć ciała pomijając aspekt protestu. W słynnej wypowiedzi Marcel Proust stwierdził, że „to właśnie w momentach choroby jesteśmy zmuszeni przyznać, że nie żyjemy sami, tylko jesteśmy nierozerwalnie związani z istotą z zupełnie innego królestwa, od której dzielą nas całe światy, która nic o nas nie wie i w żaden sposób nie może nas zrozumieć: z naszym ciałem”. Naszedł czas, aby sparafrazować tę wypowiedź i powiedzieć, że „to właśnie w momentach protestu jesteśmy zmuszeni przyznać, że nie żyjemy sami tylko jesteśmy nierozerwalnie związani z istotą z zupełnie innego królestwa, od której dzielą nas całe światy, która nic o nas nie wie i w żaden sposób nie może nas zrozumieć: z naszym ciałem.”

 

Srećko Horvat jest chorwackim filozofem. Opublikował 8 książek, w tym ostatnio: What Does Europe Want? [Czego chce Europa?] (Istros Books, 2013) napisaną razem ze Slavojem Žižekiem oraz Nach dem Ende der Geschichte [Po końcu historii] (Laika Verlag, 2013). Brał udział w protestach i był korespondentem z Occupy Wall Street, „Arabskiej Wiosny”, protestów w Grecji oraz Bośni. Regularnie publikuje w the Guardian, Al Jazeera i the New York Times.

Wstęp wolny.

 Po wykładzie, w godz. 16:00-16:30   odbędzie się dyskusja.

Identity.Move! Pasek logotypów (miniaturka)

Więcej: HARMONOGRAM sympozjum w Lublinie

Pełne informacje o projekcie: www.identitymove.eu

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 15:30

Lublin: Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12. WSTĘP WOLNY.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close