Lublin/XI Festiwal „Kontestacje”: Karol Miękina „Homo religiosus”

Zdjęcie: Lublin/XI Festiwal „Kontestacje”: Karol Miękina „Homo religiosus”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

XI edycję SOFT „Kontestacji” poprzedza Międzynarodowa Konferencja Naukowa Swoboda wypowiedzi artystycznej a pułapki wolności, która poruszać będzie problem cenzury i autocenzury ograniczającej wolność słowa. Wydarzeniem łączącym konferencję i festiwal będzie debata Studencka alternatywa. O teatrze w ACK „Chatka Żaka”, na której gościć będą osoby mające wpływ na działalność teatralną w Akademickim Centrum Kultury.

W ramach festiwalu odbędzie się pokaz spektaklu Homo religiosus, w którym Karol Miękina opowie o tożsamości konstytuującej się w relacji z Bogiem.

O spektakalu:

Człowiek zaczął oddawać cześć bogom w tym samym czasie, gdy zaczął tworzyć sztukę. Podobnie jak sztuka, religia zawsze była próbą odnalezienia sensu i wartości życia. Poszukiwania te płynęły i nadal płyną z naszej świadomości, poczucia tego kim jesteśmy i jakie jest nasze miejsce w świecie. Jest to jeden z czynników świadczących o zdobyciu przez nasz rodzaj cech wyraźnie ludzkich. Postawa duchowa, ukierunkowana na doświadczenie sacrum towarzyszyła ludziom we wszystkich epokach. Religijność zatem jako istotny wymiar ludzkiego bytu, również stanowi o naszym człowieczeństwie. Można by dojść do wniosku, że homo sapiens, to zarazem homo religiosus. Kategoria ta wyraża naturalną tęsknotę człowieka za Bogiem.

Punktem wyjściowym dla spektaklu jest pragnienie człowieka zjednoczenia się z czymś większym niż my sami. Czymś poza i ponad nami, a być może także ukrytym gdzieś głęboko w nas. Inspiracją staje się potrzeba rodzaju ludzkiego, jaką jest wiara, kreacja świata transcendentalnego oraz poszukiwanie Boga. Niewątpliwie potrzeby te wynikają z naszych lęków towarzyszących życiu i śmierci, chęci wyjaśnienia tajemnicy i tragedii życia. Religijność zakodowana we wnętrzu człowieka, głęboko wyraża jego złożoną i skomplikowaną naturę, przekazuje nam coś ważnego o ludzkim umyśle i istocie naszych aspiracji.

Choreografia: Karol Miękina

Muzyka: Paul Tinsley

Kostiumy: Zofia Jakubiec

Tancerze: Paulina Jaksim, Katarzyna Sikora, Sandra Szatan, Dominik Olechowski, Grzegorz Polański, Paweł Zaufal

Projekt plakatu: Jola Drozd

Realizacja projektu odbywa się w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Imprezy towarzyszące: Międzynarodowa Konferencja Naukowa Swoboda wypowiedzi artystycznej a pułapki wolności; wystawa multimedialna Z archiwum Chatki (autor: Łukasz Łepik i Ilona Wałęcak).

Kontakt i więcej informacji: kontestacje@gmail.com

www.kontestacje.ack.lublin.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Lublin: SW IMA, ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16

powiązane

Ludzie

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close