Lublin/XI Festiwal „Kontestacje”: Olga Maciupa „Kłamczuch z Placu Litewskiego” – czytanie performatywne

Zdjęcie: Lublin/XI Festiwal „Kontestacje”: Olga Maciupa „Kłamczuch z Placu Litewskiego” – czytanie performatywne

Fot. Maciej Zakrzewski

Wersja do druku

Udostępnij

XI edycję SOFT „Kontestacji” poprzedza Międzynarodowa Konferencja Naukowa Swoboda wypowiedzi artystycznej a pułapki wolności, która poruszać będzie problem cenzury i autocenzury ograniczającej wolność słowa. Wydarzeniem łączącym konferencję i festiwal będzie debata Studencka alternatywa. O teatrze w ACK „Chatka Żaka”, na której gościć będą osoby mające wpływ na działalność teatralną w Akademickim Centrum Kultury. W ramach festiwalu odbędzie się czytanie performatywne dramatu Ołeksandra Irwanća Kłamczuch z Placu Litewskiego w reżyserii Olgi Maciupy. Reżyserka stworzy portret tożsamości ukształtowanej w opozycyjnej relacji Swój – Obcy.

Lublin, koniec lat dziewięćdziesiątych, późny wieczór. Na Placu Litewskim siedzi na ławce młody człowiek z magazynem „Twój weekend” w rękach. Młoda kobieta, dźwigająca ciężkie torby, łamaną polszczyzną pyta go o drogę na dworzec. Jest handlarką ze wschodniej Ukrainy, z Dnieprodzierżyńska. Mężczyzna odpowiada jej aż do śmieszności poprawną polszczyzną. Daje się wciągnąć w rozmowę, nie jest jednak zbyt wylewny; za to kobieta chętnie mu się zwierza. W końcu wyciąga prowiant, oboje jedzą kolację. Rozgrzani alkoholem młodzi tańczą, dochodzi nawet do aktu miłosnego za topolą na Placu, ale idylla pięknej lubelskiej nocy kończy się wraz z nadejściem policjanta, który żąda od nich dokumentów. Gwiazdy świecące nad Placem Litewskim pamiętają Unię Lubelską 1569 roku, jak i marzenia o Unii Europejskiej. Gdzie się obecnie znajdują i kogo okłamują boharetowie?

Imprezy towarzyszące: Międzynarodowa Konferencja Naukowa Swoboda wypowiedzi artystycznej a pułapki wolności; wystawa multimedialna Z archiwum Chatki (autor: Łukasz Łepik i Ilona Wałęcak).

Kontakt i więcej informacji: kontestacje@gmail.com

www.kontestacje.ack.lublin.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Lublin: SW IMA, ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close