Spektakle

Lublin/XIII SOFT „Kontestacje”: Fabian Fejdasz „Bastard”

Zdjęcie: Lublin/XIII SOFT „Kontestacje”: Fabian Fejdasz „Bastard”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja tanTHEO, Zakład Teatrologii IFP UMCS, Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Teatrologów IFP UMCS oraz Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” zapraszają na XIII Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje”, który odbędzie się pod hasłem Teatr w przestrzeni miejskiej i wpisuje się w obchody 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi. W ramach festiwalu Fabian Fejdasz pokaże spektakl Bastard.

Przedstawienie porusza temat, obcości, odmienności. Mimo upływu lat nietolerancja stała się ponadczasowa, można spotkać się z nią na co dzień, ludzie nadal pozostają obojętni. Każdy z ludzi posiada osobny sposób odczuwania świata, odmienny poziom wrażliwości. Także zagubienie się w świecie, w którym każdy ma swoje miejsce i wie, do czego dążyć, a także swoistą samotność.

Ksiądz Józef Tischner pisał: „Inny jest tym, czym nie jest i czym musi uzupełnić swój brak. Inny opowiada o swoich potrzebach. Inny jest podobny do mnie, jest Innym Ja, ma podobne nogi, ręce, głos, mowę. Inny ma swoje „wnętrze”, swoją „głębię”. W swej „głębi” jest on niewyczerpalną „pełnią”, jest „bogactwem”, które się „przelewa”.”.

Bernhard Waldenfels mówi natomiast o obcości jako „nieobecności w obecności” i podkreśla, że „[…] obce podobne jest do minionego, którego nie można odnaleźć nigdzie indziej niż w jego skutkach czy w naszej pamięci i które przeto zawsze pozostaje w pewnym dystansie”. Obcość zamyka się więc w radykalnym schemacie: nic nie mogę ci dać, ale i nic nie mogę od ciebie wziąć. To nie tylko zamknięcie się w sobie, lecz przede wszystkim przed tobą.

Fabian Fejdasz jest tancerzem Polskiego Teatru Tańca, który działa pod dyrekcją Iwony Pasińskiej.

Po spektaklu, o godzinie 21.45 odbędą się Kontestacyjne Konwersacje w kawiarnii Le`Żak ACK.

***

Po raz pierwszy Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje” odbył się w 2005 roku. Kontestacje dojrzewały i rozwijały się w ciągu trzynastu lat swojego istnienia w lubelskiej przestrzeni artystycznej. Festiwal nie posiadał nigdy formy konkursowej – to raczej spotkania, mające na celu zainteresowanie teatrem szerszej publiczności akademickiej i nie tylko.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.kontestacje.ack.lublin.pl

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close