Lublin/XIX Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Marco da Silva Ferreira „Hu(r)mano” i Igor and Moreno „Idiot-Syncrasy”

Zdjęcie: Lublin/XIX Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Marco da Silva Ferreira „Hu(r)mano” i Igor and Moreno „Idiot-Syncrasy”

Hu(r)mano. Fot. Jose Caldeira

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XIX Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca Lubelski Teatr Tańca zaprasza na pokaz dwóch spektakli jednego wieczoru: Hu(r)mano Marco da Silva Ferreira z Portugalii oraz Idiot-Syncrasy duetu Igor and Moreno z Wielkiej Brytanii. Spektakl Idiot-Syncrasy był nominowany do nagrody „Total Theatre Awards 2015”, wybrany do grona 20 najlepszych artystów Aerowaves 2015 oraz British Council Edinburgh Showcase 2015.

Hu(r)mano

W Hu(r)mano czwórka tancerzy unosi się do poziomu, który biegnie równolegle względem tego, co realne; do wymiaru kolektywnego ruchu ulicznego i jego naturalnego charakteru witalności. Jest to poszukiwanie znaczenia tego, czym jest taniec, jak również – wartości ruchu, którego wynikiem jest abstrakcyjna i zmutowana forma. Wspólne poszukiwania dostrojone są do współczesnego dialogu, bazują na intuicji.

Marco da Silva Ferreira, od lat aktywny na rozwijającej się portugalskiej scenie tańca, współpracował z takimi artystami jak: André Mesquita, Hofesh Schechter, Sylvia Rijmer, Tiago Guedes i Hugo Pontes, zanim sam zajął się choreografią. Za Hu(r)mano – jego szósty spektakl, został nominowany do nagrody dla Najlepszego Młodego Portugalskiego Artysty 2015. Posiłkując się słownikiem stylu tańca ulicznego, buduje napięcie pomiędzy „ludzkim ja” a „miejskim my”. Ma tu miejsce spotkanie czterech ciał – silnych i pewnych własnej niezaprzeczalnej indywidualności. Stale nabierające intensywności pozy powoli przeradzają się w kolektywne porozumienie o zaskakującym pięknie. Oscylując pomiędzy alienacją a bliskością, czwórka tancerzy oddaje się kolejnym etapom transformacji.

choreografia: Marco da Silva Ferreira

taniec: Anaísa Lopes, Duarte Valares, Marco da Silva Ferreira i Vítor Fontes

muzyka: Rui Lima and Sérgio Martins

oświetlenie i nadzór techniczny: Wilma Moutinho

projekt: Marco da Silva Ferreira and Pensamento Avulso, Performative Art’s Association

kostiumy: Marco da Silva Ferreira

partnerzy: Jazzy Dance Studio; Feira Viva; O Espaço do Tempo, Teatro Virgínia e Quinta do Rio

wsparcie finansowe: Governo de Portugal, Secretaria de Estado da Cultura Direção Geral das Artes; Materiais Diversos e Teatro Municipal do Port

czas trwania: 50 minut

Spektakl znalazł się w selekcji Aerowaves Priority Companies 2015.

Belka Hu(r)mano MSTT 2015 Lublin (miniaturka)

Marco da Silva Ferreira rozpoczął taneczną karierę w 2004 roku. Współpracował m.in. z: Companhia de Dança do Norte, Companhia Tok’art oraz Companhia Instável. Wystąpił w wielu projektach m.in.: Shelters Hofesha Shechtera, Rendez-vous i A strange land Victora Hugo Pontesa. Był zwycięzcą konkursu Eurobattle 2009 w kategorii Nowy styl oraz portugalskiej wersji programu telewizyjnego So you think you can dance. Jako choreograf zadebiutował pracą Nevoeiro 21 w Palcos Instáveis w Teatrze Campo Alegre (2012). Kolejny spektakl Réplica…éplica…éplica o charakterze site-specific (2013) zdobył wiele międzynarodowych wyróżnień.

Więcej o Marco da Silva Ferreira

Idiot-Syncrasy

Zaczęliśmy od chęci zmiany świata za pomocą spektaklu. Poczuliśmy się jak idioci. Po czym dużo tańczyliśmy. Podskakiwaliśmy. Czerpaliśmy z tradycji folkowej Kraju Basków i Sardynii. Śpiewaliśmy. Jeszcze więcej skakaliśmy. Oddaliśmy się sprawie. Obiecujemy że pozostaniemy razem. Obiecujemy że wytrzymamy. Obiecujemy że damy z siebie wszystko.

twórcy, wykonawcy: Igor Urzelai i Moreno Solinas

wsparcie artystyczne: Simon Ellis

projekt oświetlenia: Seth Rook Williams

projekt dźwięku: Alberto Ruiz Soler

kostiumy i dekoracje: Kasper Hansen

współpraca przy kostiumach: Sophie Bellin Hansen/ praca nad głosem: Melanie Pappenheim

podziękowania dla: Roberto Casarotto, Dantzagunea, Keren Kossow, Louise Jardin, Helen Holden, Wieke Eringa, El Graner, Justyna Latoch, Lola Maury, Laura Ortu, Alicia Otxandategi, SÍN Culturalis Központ, Jitka Tumova, Ann Van den Broek i wszystkim pozostałym którzy nam pomogli/ spektakl zamówiony przez The Place, sfinansowany ze środków Arts Council w ramach programu Grants for the Arts, ze wsparciem Yorkshire Dance, Cambridge Junction, Centro per la Scena Contemporanea, Bassano (Włochy) i BAD Festival w Bilbao

czas trwania: 40 min

 

Igor Urzelai  i Moreno Solinas są obecnie artystami rezydentami w londyjskim The Place. Twórczą współpracę rozpoczęli w 2007 roku. Początkowo tworzyli  jako BLOOM! Dance collective, obecnie jako Igor i Moreno. Uzyskali wiele nagród i wyróżnień, m.in: Nagrodę Rudolfa Labana za rok 2010, znaleźli się w 20 najlepszych artystów sieci Aerowaves w latach 2011, 2013 i 2015, byli beneficjetnami artystycznej rezydentury w ramach nagrody Prix Jardin D’Europe. Ostatnio, byli również nominowani do tytułu Total Theatre Awards 2015, a ich praca znalazła się w Showcase British Council na Festiwalu Fringe w Edynburgu 2015.

Więcej o duecie Igor & Moreno

***

Do pobrania:

Program festiwalu

Bilety na spektakle XIX Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca do nabycia od 2 listopada w kasie Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) oraz na godzinę przed spektaklami w miejscu prezentacji.

Ceny biletów na spektakle w dniach 7-12 listopada 2015:

– bilety ulgowe – 20 zł
– bilety normalne – 30 zł
– bilety na spektakl Ruhr-Ort, Ein Tanzfonds Erbe Projekt, Susanne Linke& Renegade 30/40 zł (wyłącznie kasa Centrum Kultury)

Ceny karnetów (wyłącznie kasa Centrum Kultury):

– ulgowy 150 zł
– normalny 250 zł
– dla uczestników warsztatów MSTT i Centrum Ruchu – 120 zł

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Lublin: Sala Widowiskowa, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close