Lublin/XVI Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: King/Knittel/Łopacki (USA/Polska) – LublinMix „lecture on nothing with…”

Zdjęcie: Lublin/XVI Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: King/Knittel/Łopacki (USA/Polska) – LublinMix „lecture on nothing with…”

Fot. Jakub Wittchen

Wersja do druku

Udostępnij

Wykład o niczym (1959) Johna Cage’a jest przełomową pracą w której Cage w bardzo wszechogarniający sposób przedstawia i omawia swoje myślenie o dźwięku i ciszy, przypadku i nieokreśloności. Muzyką towarzyszącą wykładowi będą prace z końca lat 50-tych: Solo na altówkę z koncertu na fortepian i orkiestrę (1958-59), jak również jeden z późniejszych utworów Cage’a Four3. A za tym zarówno muzyka jak też idee Cage’a będą prezentowane jednocześnie.

John King jest uznanym kompozytorem, gitarzystą i skrzypkiem. Współpracował z wieloma zespołami, kwartetami smyczkowymi (m.in.Kronos) choreografami i reżyserami. Od 1985 jako kompozytor i muzyk przy Merce Cunningham Dance Company, pracował obok Johna Cage’a i Davida Tudora. Od 2003 aż do zakończenia działalności Merce Cunningham Dance Company w grudniu 2011 był współdyrektorem komitetu muzycznego grupy, pełniąc funkcję kuratora, komponując i wykonując muzykę do rozlicznych spektakli grupy, łącznie z ostatnim, trwającym dwa lata Legacy Tour. Na zlecenie MCDC skomponował Epitafium Astralne (Astral Epitaphs) na orkiestrę dętą, chór i instrumenty elektroniczne do ostatniego spektaklu grupy, który odbył się w Park Avenue Armory w Nowym Jorku w grudniu 2011.

Jest autorem 3 oper: herzstück/heartpiece, opartej na tekście Heinera Müllera, la belle captive opartej na tekstach Alaina Robie-Grilleta,oraz najnowszej Dice Thrown, opartej na wierszu Stéphane Mallarmé. King napisał także trzy krótkie utwory dla Brooklyn outh Chorus, wykorzystując starożytne greckie teksty, które pojawiały się także w kompozycji Astral Epitaphs. Niedawno wydał trzy płyty z muzyką dla kwartetów smyczkowych; 10 Mysteries i AllSteel (wyd. Tzadik) oraz Ethel (wyd. Cantaloupe). W 2009 otrzymał nagrodę Aplert Award in the Arts for Music.


Krzysztof Knittel kompozytor, wirtuoz instrumentów elektronicznych, współtwórca wielu grup muzyki improwizowanej: Grupy Kompozytorskiej KEW (1974-76), Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej (1982-84), Pociągu Towarowego (od 1986), European Improvisation Orchestra (1996-98), tria CH&K&K (od 1999), Kawalerowie błotni (od 2003). Urodzony w 1947 roku w Warszawie, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na wydziałach Reżyserii Dźwięku oraz Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Od 1973 współpracuje ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. W 1978 pracował w The Center of the Creative and Performing Arts w Buffalo, USA.

Pisze utwory na orkiestrę, chóry, zespoły kameralne, gra muzykę komputerową i elektroakustyczną na żywo, komponuje dla baletu, teatru, filmu, tworzy instalacje dźwiękowe. Jako kompozytor i wykonawca swoich utworów koncertował w większości krajów europejskich, w Azji, w Ameryce Północnej i Południowej. Jego dyskografia obejmuje około 50 płyt. W stanie wojennym działał w środowiskach kultury niezależnej. Współtworzył festiwal „Audio-Art”, był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień, prezesem Związku Kompozytorów Polskich, obecnie przewodniczy Polskiej Radzie Muzycznej. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wykłada także w akademiach muzycznych w Krakowie i Łodzi. W 1985 roku otrzymał nagrodę „Solidarności”, w 1998 został nagrodzony przez Foundation for Contemporary Performance Arts w Nowym Jorku: otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida, Gloria Artis oraz Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich.


Marcin Piotr Łopacki pianista, kompozytor, dyrygent, animator życia muzycznego. Ukończył studia magisterskie w klasie kompozycji prof. Zygmunta Krauze (2011r.) oraz studia licencjackie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marka Pijarowskiego (2012r.) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Był stypendystą macierzystej uczelni. Jest laureatem czterech nagród i wyróżnień na krajowych konkursach kompozytorskich, a także trzykrotnym laureatem cyklu koncertowego Muzyczne Forum Młodych organizowanego przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie i UMFC. W 2011 roku otrzymał stypendium banku Societe Generale. W latach 2010 – 2012 prowadził założoną przez siebie orkiestrę Ad Hoc Ensemble, dokonując z nią wielu prawykonań i nagrań. W 2012r. był asystentem dyrygenta orkiestry symfonicznej UMFC, pracując nad utworami Mozarta i Brucknera. W 2007 roku został wybrany na członka zarządu stowarzyszenia Jeunesses Musicales Polska, w latach 2008 – 2010 był sekretarzem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Koła. Od 2009 roku jest również członkiem stowarzyszenia artystów Euforis. Od 2007 roku współpracuje z Warszawskim Chórem Chłopięcym i Męskim przy UMFC w charakterze pianisty-korepetytora. Jego dorobek kompozytorski liczy obecnie ponad 60 utworów i ciągle się powiększa. Kompozytor często koncertuje jako pianista, muzyk improwizujący, dyrygent i performer.

Lublin Event prezentowany jest za zgodą i dzięki wsparciu Merce Cunningham Trust.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Teatr Stary, ul. Jezuicka 18, Lublin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close