Lublin/XVI Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Mobilna Akademia Krytyki Tańca

Zdjęcie: Lublin/XVI Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Mobilna Akademia Krytyki Tańca

Fot. Kailai Chen

Wersja do druku

Udostępnij

Mobilna Akademia Krytyki Tańcaobejmuje cykliczne spotkania młodych mistrzów myślenia i mówienia o ciałach poruszających się na scenie, otwiera drugą sesję w Lublinie na Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca.Idea kształcenia warsztatowego młodych krytyków tańca poprzez umożliwienie im bliskiego spotkania z artystami i teoretykami, pochodzącymi z obszaru sztuk tańcowi pokrewnych, jak teatr, performans, film czy plastyka wzięła się z poczucia, że nie ma równowagi pomiędzy dynamicznym rozwojem tańca współczesnego w naszym kraju a pogłębioną refleksją, która pozwoliłaby, zarówno samym artystom jak i publiczności, dostrzec intelektualny i estetyczny kontekst tej, z pozoru tylko czysto fizycznej, sztuki. Chcąc na tę palącą potrzebę wyrównania dysproporcji odpowiedzieć, grupa pełnych inicjatywy i krytycznie nastawionych młodych ludzi przez rok dokonuje objazdu kilku najważniejszych festiwali w Polsce, aby tam wszystkimi zmysłami dotknąć tanecznych spektakli i pełnią umysłu zetknąć się z tymi, którzy mają coś do powiedzenia o szeroko rozumianych sztukach performatywnych. Spektakl taneczny jest przecież również dziełem teatralnym, plastycznym i dramatycznym, toteż wykładowcami MAKT są akademicy i praktycy, klasycy i rewolucjoniści, uznani twórcy warci przypomnienia i niedocenieni warci zapamiętania.


Pierwszym przystankiem na drodze rozpędzonego wehikułu myśli w ruchu był Poznań, i Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. Kolejnym Lublin i Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, do tutejszego festiwalu przycumowuje wiele inicjatyw znajdujących się na pograniczu teorii i praktyki artystycznej, a projekty taneczne są na w Lublinie wyraźnie widoczne od lat; w tym roku tancerzom towarzyszyć mają młodzi krytycy, którzy będą ich obgadywać. Przyjadą z całej Polski, ale pojawią się też goście z Ukrainy, z Litwy i z Białorusi, co świadczy o rosnącym międzynarodowym prestiżu rodzimej sztuki tanecznej.Polski taniec wszedł w okres dojrzałości, czas aby stał się pełnoprawnym uczestnikiem debaty kulturalnej, czas aby środowisko samo zaczęło stawiać sobie intelektualne wyzwania – postuluje twórczyni MAKT, Jadwiga Majewska. Oby więcej tak ambitnych inicjatyw, może kiedyś uda się nawet rozruszać Europę… wspólnie o niej myśląc.Dotychczas wykładali już: Krzysztof Cicheński, Piotr Grzymisławski, Agnieszka Jelewska, Michal Krawczak, Joanna Leśnierowska, Jadwiga Majewska, Agata Siwiak, Jacek Wachowski. Spotkanie z kolejną grupą mistrzów studenci mają w Lublinie podczas Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.Mobilna Akademia Krytyki Tańca – pomysł i realizacja Jadwigi Majewskiej, wspieranej przez wspaniałe indywidualności i szacowne instytucje

Autor i koordynator programu – Jadwiga Majewska,jadwiga.majewska9@o2.pl

Organizatorzy:Lubelski Teatr Tańca, i Centrum Kultury w Lublinie,East European Performing Arts Platform,Fundacja Burdąg

Partnerzy:Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk UAM w Poznaniu,Stary Browar Nowy Taniec na Malcie (Art Stations Foundation),HAT Interdyscyplinarne Centrum Badawczego (UAM)

Projekt zrealizowany przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5, Lublin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close