W ramach XVI Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca Lubelski Teatr Tańca zaprasza na spektakl Yasmeen Godder Storm End Come. W przedstawieniu wykonawcy udają się w podróż pomiędzy płynnymi i nieprzewidywalnymi stanami umysłowymi, które doprowadzają ich do spotkań i interakcji w zmieniającym się otoczeniu. W tej niestałej atmosferze pojęcie „ja” stawia czoła podstawowemu lękowi nieistnienia i rozpłynięcia się w kogoś innego, przy jednoczesnej fascynacji i strachu przed przemienieniem. W tej zagadce nadal istnieje potrzeba dochodzenia do małych punktów kulminacyjnych, odkrywania momentów ekspresji osobistej i bycia świadkiem intymności drugiej osoby. Spektakl skupia się na walce o odrodzenie własnej tożsamości poprzez serię osobistych, zbiorowych i animalistycznych sekwencji. Pokazuje rodzaj heroicznego, żałosnego i uporczywego dążenia, by określić siebie samego, hamowanego przez potrzebę podporządkowywania się czynnikom zewnętrznym.
Zachłanne usta, kołyszące się biodra, wygięte w łuk plecy. Twarze wykrzywione grymasami, konwulsjami. Nieskazitelna scenografia spektaklu „Nadchodzi koniec burzy” przywołuje obraz nie tyle oddziału psychiatrycznego, ale raczej czarnego płótna, na którym ma być zapisane życie. Pchane społecznie niepoprawnymi impulsami sześć ciał i ich niesforne kończyny mówi językiem zwierzęcych instynktów. Pragnienie kontaktu łączy się z egzystencjalnymi obawami, „ja” spotyka się z innym, każde z nich stale podlega zmianom nastrojów, rozdwojonym jaźniom i ciemnym pragnieniom. Zielone słońce staje się czerwone zanim zmieni się w pełnię księżyca. Człowieczeństwo jest wynalezione na nowo w ekstremalnej bezbronności swoich zwierzęcych początków.
choreografia: Yasmeen Godder
współdyrektor artystyczny, dramaturgia: Itzik Giuli
wykonawcy – współtwórcy: Dalia Chaimsky, Shulamit Enosh, Tsuf Itschaky, Danny Neyman, Shani Granot, Sara Wilhelmsson
muzyka: Hajsch – 1992
światło: Omer Sheizaf
montaż dźwięku i projekt artystyczny: Eyal Shindler
kostiumy: Michal Bassad
produkcja: Yasmeen Godder‘s Studio
kierownik techniczny: Uri Rubinstein
administracja i logistyka międzynarodowa: Guy Hugler
premiera: Suzanne Dellal Center, marzec 2011
premiera europejska: Springdance, Utrecht Holandia, marzec 2011
współproducenci: culturescapes, Basel, Szwajcaria; Grand Theatre Groningen, Groningen, Holandia, Centro per la Scena Contemporanea, Bassano del Grappa, Włochy.
czas trwania: 60 min.
Po spektaklu, o godzinie 22.00 w klubie festiwalowym w Warsztatach Kultury odbędzie się spotkanie z Yasmeen Godder i Verą Mantero, które poprowadzi Anna Królica.