Lublin/XVII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Justyna Jasłowska, Robert Curgenven, Ludomir Franczak „…And We Will Have Danced Together – score 5”

Zdjęcie: Lublin/XVII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Justyna Jasłowska, Robert Curgenven, Ludomir Franczak „…And We Will Have Danced Together – score 5”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

…And We Will Have Danced Together to seria pięciu akcji performatywnych mających na celu zbadanie możliwości ruchu służącego przemieszczaniu się pomiędzy ciałami, w czasie i przestrzeni. Stworzone w odpowiedzi na estetyczne i krytyczne propozycje Judson Dance Theatre (Nowy Jork, 1962-64) i innych współczesnych im twórców, akcje nawiązują do zasad najbardziej charakterystycznych dla artystów ery grupy Judson: ruchów pieszych, performansów w przestrzeni publicznej, dostępnych technologii, „czystego” ruchu i współpracy interdyscyplinarnej. Spuścizną grupy Judson jest, pod wieloma względami, poszerzanie horyzontów estetycznych. Pięćdziesiąt lat później, współcześni nam korzystają z przestrzeni utorowanych przez tamtych artystów dążąc do uwzględnienia zróżnicowanych praktyk i sposobów tworzenia w sferze tańca. Jednak zamiast próbować odtworzyć lub utrwalić cechy charakterystyczne dla epoki grupy Judson, akcje w serii starają się zbadać sposób, w jaki wymienione podejścia przedostały się do nowoczesnej świadomości, a także różnorodne interpretacje i permutacje, które pojawiły się po drodze.

Justyna Jasłowska, Robert Curgenven, Ludomir Franczak …And We Will Have Danced Together – score 5

Statyczność w zgiełku miejskim, małe nieuświadomione „przyruchy” wykonywane w oczekiwaniu na zielone światło na przejściu dla pieszych. Wszystko miesza się i wyolbrzymia, by zaraz potem zniknąć. Czy to, co robimy jest powtórzeniem ruchu/dźwięku/obrazu innych ludzi? Czy nasze własne kody ruchowe są w stanie współgrać z przestrzenią? Na ile otoczenie – komunikacyjne, architektoniczne, społeczne – steruje naszym ciałem i umysłem? Poddać się temu, czy raczej przeciwstawić? Nasz spektakl jest jak łagodne przejście od teatru do ulicy. Znika, rozpływa się w przestrzeni.

11 listopada o godzinie 21.30 rozmowę z Iwoną Olszowską, Kathryn Schetlick, Zeną Bibler, Witoldem Jurewiczem, Anną Haracz, Justyną Jasłowską, Martą Ziółek poprowadzi Anna Królica.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

Lublin: OKolice Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close