Lublin/XVII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Kielecki Teatr Tańca „Święto wiosny” – chor. Angelin Preljocaj

Zdjęcie: Lublin/XVII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Kielecki Teatr Tańca „Święto wiosny” – chor. Angelin Preljocaj

Fot. Bartosz Kruk

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas XVII Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca Kielecki Teatr Tańcapokaże Święto wiosny w choreografii Angelina Preljocaja. Z artykułu Anny Królicy o Święcie wiosny: „W inscenizacji Angelina Preljocaja scenografię stanowi sześcienny, pofalowany kawał gruntu pokryty trawą, to w tej przestrzeni nastąpi finałowe ofiarowanie. Jej granic strzegą tancerze, otaczający ze wszystkich stron Wybraną. Wybrana szarpie się, próbuje uciec z rytualnej przestrzeni, w której za chwilę dokona się mord. Gromada jednak dominuje, zdziera z niej ubranie. Ofiara, zawstydzona własną nagością, próbuje skryć się w trawie. W pewnym momencie z determinacją wstaje i tańcząc, podejmuje kolejną próbę wyrwania się z kręgu. Następne sceny nieuchronnie przybliżają obrzęd ku finałowi. Poprzedza ją rytualny zbiorowy gwałt. Wybrana wciąż jeszcze walczy. W ostatniej scenie następuje nieoczekiwana zmiana: kobieta kładzie się spokojnie na ciepłej trawie i – w akcie przymierza zawartego nagle z przyrodą – czeka. Rozluźnia napięte wcześniej do granicy bólu mięśnie, jakby chciała zasnąć. W jej zachowaniu jest już tylko ufność. Żadnego lęku ani wyczerpania.

Tak dosłownie pokazanej sceny agresji nie ma we wcześniejszych choreografiach. Podobnie jak kontrastu pomiędzy brakiem porozumienia z drugim człowiekiem a silnym związkiem z naturą. Zdawać by się mogło, że właśnie ta dzikość, gwałtowność ruchów, podsycana przez muzykę, zawsze będzie znakiem «Święta wiosny»: ekstatyczny taniec, rytmiczne dreptanie, kopulacyjne wygięcia ciał, podskoki, drgawki. A jednak to tylko kolejny fantazmat.”

Święto wiosny
Choreografia: Angelin Preljocaj
Muzyka: Igor Strawiński
Scenografia: Thierry Leproust
Kostiumy: Eric Bergère
Światła: Marion Hewlett

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Lublin: Akademickie Centrum Kultury Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close