Lublin/XVIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Deja Donne (Włochy) „Unstable element”

Zdjęcie: Lublin/XVIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Deja Donne (Włochy) „Unstable element”

Fot. Tomasso Savoia.

Wersja do druku

Udostępnij

Unstable element to przedstawienie choreograficzne, w którym muzyka i taniec są porównane poprzez dynamiczną relację. Równoprawny dialog przechodzi przez trzy główne partytury repertuaru kwartetu smyczkowego przeplecione odniesieniami do siebie nawzajem. (Dwa kwartety skomponowane w 1960 roku przez Dmitrija Szostakowicza(nr 7 i nr 8) i kwartet nr 3 Alfreda Schnittkego, ostatnie arcydzieło z jego rosyjskiego okresu).

Simone Sandroni, choreograf i dyrektor artystyczny kompanii tanecznej DEJA DONNE zbudował ożywioną relację pomiędzy dwoma artystycznymi językami; czasami układają się one w prostej linii i w idealnej symetrii ze sobą, z kolei w innych sytuacjach ścierają się i stanowią dla siebie przeszkodę. W kompozycjach Szostakowicza i Schnittkego możemy odnaleźć wciąż bardzo silne konceptualne elementy współczesnej sztuki, z którymi taniec jest porównywany, dzięki czemu staje się aktualny także z estetycznego punktu widzenia. Choreografia w relacji do tej ważnej muzyki nie ulega jej wpływom, nie poddaje się jej subordynacji, jest bezpośrednia i fizyczna, z ominięciem dydaktyzmu i prostej symboliki. Inspiracją nie są emocje wygenerowane pod wpływem słuchania muzyki, ale analiza inteligentnego budowania kompozycji. Tancerze nie tańczą do muzyki, lecz równolegle do poziomu realizacji dźwięku.

Tempo, rytm, przechwycenia, zamknięcia, napięcie, ograniczenie czasu i przestrzeni, linie i zakrzywienia – są to niektóre ze składników z Unstable Element, które tworzą atmosferę pełną żywiołowej energii, ekscytacji, produktywności, poruszenia – energii niezbędnej w każdym przedstawieniu sztuki współczesnej.

Unstable element

Choreografia: Simone Sandroni

Tancerze: Chiara Montalbani, Fernando Roldan Ferrer, Stefano Roveda, Elvira Zuñiga Porras.

Muzyka: Dmitrij Szostakowicz, Quartet n° 7 and Quartet n° 8, Alfred Schnittcke Quartet n° 3

Reżyseria światła: Vincent Longuemare

Realizacja światła: Cesare Lavezzoli

Kostiumy: DEJA DONNE

Produkcja i administracja: Elisa Chianella

Produkcja: DEJA DONNE

Współprodukcja: Teatro Stabile dell’Umbria/Włochy, Fabrik Potsdam/Niemcy, Centrum Kultury w Lublinie – Lubelski Teatr Tańca/Polska, Tafelhalle Nürnberg/Niemcy.

Partnerzy: Regione Umbria/Ministero dei Beni e delle Attività Culturali e del Turismo

Czas trwania: 60 min

www.dejadonne.com

TRAILER

PROGRAM

Warsztaty 

Więcej: http://www.dancefestival.lublin.pl/

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 17:30

Lublin: Sala Widowiskowa, ACK UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close