Lublin/XVIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Lander Patrick (Portugalia) „Eggshells”

Zdjęcie: Lublin/XVIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Lander Patrick (Portugalia) „Eggshells”

Fot. Gunter Krammer

Wersja do druku

Udostępnij

To nie jest historia miłosna jest odwołaniem do obrazu René Magritte’a Ceci n’est pas une pipe (To nie jest fajka, 1929). Podobnie jak w przypadku obrazu Magritte’a, który zaprzecza swojemu tytułowi, związek, który możemy obserwować na scenie, wchodzi w bezpośredni konflikt ze swoim opisem. Każdy widz musi wybrać pomiędzy tym, co widzi a tym, co przeczytał. Eggshells jest zdefiniowany przez to napięcie. W pierwszej części spektaklu dwóch mężczyzn z zakrytymi oczami wykonuje precyzyjne ruchy, rytmiczne w swej naturze, prawie muzyczne. Choreografia określa muzykę i ciszę, odmierza czas, prowadzi dramaturgię spektaklu. Ryzyko zatracenia się dwóch tancerzy w choreografii jest bardzo realne. Przypadkowo nietrafione uderzenie albo błędny krok w pierwszej 25-minutowej sekwencji ruchów staccato jest uzgodniony i przypomina widowni, że tancerze są wciąż ludźmi.

W miarę rozwoju spektaklu, dwóch mężczyzn odtwarza swoją relację, jak gdyby były to sekwencje ujęć. Jesteśmy coraz bardziej oczarowani wzrostem energii pomiędzy tancerzami. Słownik dźwięków rozszerza się do rozmiarów skomplikowanej kompozycji różnych wariacji, rytmów i dziecięcych zabaw. Komunikacja trwa poprzez ciszę. Widzowie doświadczają wpływu dźwięków, które już zaistniały, jak i tych, które dopiero nadejdą.

Choreograf: „Eggshells narodziło się z potrzeby zbadania transcendentnego, telepatycznego połączenia rozumianego jako najwyższy stopień intymnej więzi pomiędzy dwójką ludzi. Świadomie staram się nie wpływać na sposób możliwych interpretacji, dostarczając przede wszystkim prawdziwe doznania, które oferują nowy wymiar dialogu. Jako przerwa od codziennego, gorączkowego życia, spektakl ten stara się zanurzyć widownię w ciszy oraz w muzyce komunikujących się ze sobą ciał.”

 

Spektakl zawiera elementy nagości.

Cas c a s d’Ovo (Eggshells)

Spektakl do poskładania

Pomysł, choreografia, dramaturgia i kostiumy: Lander Patrick

Taniec: Jonas Lapec i Lander Patrick

Projekt świateł: Lander Patricki, Rui Daniel

Dyrektor techniczny: Rui Daniel

Konsultant artystyczny: Tomaz Simatovic

Produkcja: Clara Antunes

Koprodukcja z Festival Materiais Diversos

Czas trwania: 45 min

www.materiaisdiversos.com

TRAILER

PROGRAM

Warsztaty 

Więcej: http://www.dancefestival.lublin.pl/

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Lublin: Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close