Lublin/XX Konfrontacje Teatralne: Magdalena i Ludomir Franczak „Oddychająca góra” – Six Verbs Movement

Zdjęcie: Lublin/XX Konfrontacje Teatralne: Magdalena i Ludomir Franczak „Oddychająca góra” – Six Verbs Movement

Fot. Gadi Dagon

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XX Konfrontacji Teatralnych zostanie pokazana instalacja performatywna Magdaleny i Ludomira Franczaków Oddychająca góra.

 

Oddychająca góra jest instalacją performatywną w przestrzeni dawnej dzielnicy żydowskiej Lublina. Narracja rozwija się wraz z ruchem widzów, odwołując się do przeszłości i jej śladów w przestrzeni, języku i dźwięku otaczającego nas miasta. Oddychająca góra jest tak naprawdę projektem badawczym opisującym współczesność. Historia przywołana zostaje tutaj w formie żywej – nie z bezpiecznego dystansu, zamykającego w gablocie świat, który zniknął i raczej nie powróci. Opisujemy to, co widać/słychać teraz i co jest cieniem przeszłości nie zawsze przepracowanej.

 

Góra jest negatywem dołu – to, co zostało wykopane z drugiej strony, zaczyna narastać. Im głębiej schodzimy, tym grubsze stają się warstwy odkładające się na powierzchni, po której chodzą ludzie – zacierając je, próbując zrównać. W swoim wnętrzu góra oddycha, lecz aby usłyszeć ten oddech, trzeba wejść w jej głąb – w wykopaną z warstw studnię. Zanurzyć w żyzną ziemię pełną robaków i zagubionych przedmiotów – luster, fragmentów inskrypcji w nieznanym języku, nadpalonych gazet, przebiegających przez pamięć strzępów historii.

 

Kuratorzy: Yael Vishnizki Levi, Szymon Kasprowicz
Produkcja: Szymon Kasprowicz

Organizator: Towarzystwo Edukacji Kulturalnej w Lublinie

Współorganizator: Centrum Kultury w Lublinie

Partnerzy: Teatr Stary w Lublinie, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, Dom Słów, Hotel Ilan

Patroni: POLIN, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin

 

Bezpłatne wejściówki do odebrania w Centrum Kultury w Lublinie

 

Program festiwalu

 

Więcej

 

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Lublin: Zdrój na placu dworcowym PKS

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close