Lublin/XX Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: „Nederlands Dance Theater 2 Lublin tour”

Zdjęcie: Lublin/XX Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: „Nederlands Dance Theater 2 Lublin tour”

Fot. Kasia Bąba

Wersja do druku

Udostępnij

Wyjątkowy wieczór nieprezentowanych dotąd w Polsce choreografii Nederlands Dans Theater 2. Spektakle NDT 2 zainaugurują obchody XX edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca (cd. listopadzie 2016), której organizatorami są Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur.

O NDT

Nederlands Dans Theater jest jedną z najbardziej rozpoznawanych kompanii tanecznych na świecie. Baza NDT, kierowanego obecnie przez brytyjskiego choreografa Paula Lightfoota, znajduje się w Hadze, ale kompania występuje dla międzynarodowej widowni w Europie, USA, Azji i Australii. Od momentu powstania w 1959 roku grupa zbuntowanych pionierów nowego stylu choreografii zbudowała bogaty repertuar, na który składa się ponad 600 spektakli stworzonych przez takich mistrzów, jak Jiří Kylián, Hans van Manen, Sol León & Paul Lightfoot, Crystal Pite, Marco Goecke, Johan Inger, Alexander Ekman, Gabriela Carrizo, Hofesh Shechter, Sharon Eyal & Gai Behar.

NDT 2 powstał w 1978 roku, jako młodszy oddział skupiający się na rozwijaniu wschodzących talentów. Jednym z głównych celów tej kompanii jest zapoznanie tancerzy z leksykonem tanecznych języków. Pracując wspólnie zarówno z uznanymi, jak i młodymi choreografami, tancerze otrzymują szansę rozwoju w ramach różnych stylów i gatunków, w których wysoka technika tańca jest celem do odnalezienia ich oryginalnego języka artystycznej wypowiedzi jako tancerzy i performerów.

Program NDT 2 Lublin Tour składać się będzie z pięciu choreografii:

Schubert i Some Other Time, których autorem jest para Sol León & Paul Lightfoot, powstały w ramach obchodu jubileuszu 25-lecia ich twórczości. Obydwa spektakle cechuje dbałość o wysoką technikę taneczną, czerpiącą z baletu, która eksponuje poziom umiejętności NDT 2.

Mutual Comfort Edwarda Cluga to choreografia pełna szczegółów i jednocześnie bardzo precyzyjna. Clug skłania się ku podkreślaniu osobistego doświadczenia tancerza, nabywanego w procesie twórczym, którego głównym motorem jest odkrywanie wewnętrznych sprzeczności drzemiących w każdym człowieku. W efekcie w swoim spektaklu Clug dzieli się z widzami zaskakującymi momentami piękna i spontanicznej ironii.

Solo Hansa van Manena to choreografia dla trójki tancerzy, którzy uosabiają jednego człowieka, zastanawiającego się nad swoim miejscem w świecie. Tempo ruchu wykreowanego przez van Manena jest tak niewiarygodnie wysokie, że choreografia może być jedynie zatańczona przez zmieniających się tancerzy.

W Cacti Alexandra Ekmana, podobnie jak w innych jego choreografiach, bardzo ważną rolę pełni muzyka. Artysta razem z Holenderską Symfonią stworzył zupełnie nową aranżację Der Tod und das Mädchen Schuberta. Dodatkowymi instrumentami dla orkiestry stają się tancerze. Choreografia Ekmana prowokuje widownię do refleksji na temat sposobu w jaki sztuka jest postrzegana.

Program wieczoru:

24 – 25 CZERWCA 2016

19.00

Schubert
Choreografia: Sol León & Paul Lightfoot – 6 min

Some Other Time
Choreografia: Sol León & Paul Lightfoot – 24 min.

19.30

PRZERWA
20 min.

19.50

Mutual Comfort
Choreografia: Edward Clug – 11 min.

Solo
Choreografia: Hans van Manen – 7 min.

20.10

PRZERWA
20 min.

20.30

Cacti
Choreografia: Alexander Ekman – 30 min.

Więcej informacji o wydarzeniu i poszczególnych choreografiach na stronie: http://20.mstt.pl/

Bilety dostępne na eventim.pl oraz w kasach Centrum Kultury w Lublinie.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Lublin: Centrum Spotkania Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close