Lublin/XXI Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: „Młoda Polska” – pokazy spektakli laureatów konkursów choreograficznych

Zdjęcie: Lublin/XXI Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca:  „Młoda Polska” – pokazy spektakli laureatów konkursów choreograficznych

Fot. Laura Vanseviciene

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXI Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca Lubelski Teatr Tańca zaprasza na pokaz spektakli laureatów ogólnopolskich konkursów choreograficznych. Wystąpią: Helena Ganjalyan ze spektaklem MELT, Omar Karabulut ze spektaklem Terminal B, Zofia Tomczyk ze spektaklem Connection, Jacek Niepsujewicz ze spektaklem Happiness does not wait; Agnieszka Bednarz i Agata Meyer-Linters ze spektaklem Jestem Helena.

Helena Ganjalyan, MELT

MELT to obraz, impresja, wrażenie – monodram oparty na pracy nad postacią Ofelii z szekspirowskiego Hamleta. Tu jest to Ofelia wytwarzająca własny język swojej fizyczności, seksualności, próbująca wyjść poza służalcze „tak Ojcze”, w którym wielokrotnie zamyka ją autor. Kobieta, która nieustannie stwarza się między nakazem a zakazem, która zawsze jest wobec/względem. Słowo przeplata się w naprzemiennej grze z ruchem, gestem, abstrakcyjną formą wizualną. Dodatkowo MELT (z ang. tonąć, ale także stopić, topić, rozpuszczać, zatopić, zagłuszać, wzruszać) rozpracowuje finalny motyw Ofelii, szukając jego rozwiązania nie tylko w dosłownym szekspirowskim ujęciu, ale także w rodzaju wejścia w stan nieobecności, nieuwagi, bycia poza swoim ciałem i jego działaniami, bycia obok.

koncepcja, reżyseria, wykonanie: Helena Ganjalyan

muzyka: Yasuhiro Morinaga

premiera: 20. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

nagrody: Wyróżnienie na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za „inspirujące zmierzenie się z postacią Ofelii i poszukiwanie własnego języka teatralnego”, II Nagroda od Carlo Massari – 7. edycja konkursu choreograficznego 3…2…1…TANIEC!

czas trwania: 9 min

 

Omar Karabulut, Terminal B

Od artysty: Terminal B to miejsce pomiędzy rzeczywistością a wyobraźnią, w którym to co racjonalne spotyka się z emocjonalnym. Mogę tu:

– snuć wiele fantazji na temat życia pani po lewej, pani po prawej czy tego pana po środku, wychodząc od najmniejszego szczegółu czy gestu;

– zwrócić uwagę na to, co mi się śni, a śni się dużo: latające mango, intensywny zapach potu, szybka jazda na tandemie i ta drąca się gęś;

– pozwolić sobie na powiedzenie wielu myśli na głos, których i tak nie usłyszę.

choreografia i wykonanie: Omar Karabulut

muzyka: Else Marie Pade, Jacob Kirkegaard – Nimbostratus

pomoc techniczna: Paweł Urbanowicz

nagroda Carlo Massariego na 3…2…1…TANIEC! (Kraków)

czas trwania: 5 min

Zofia Tomczyk, Connection

To jest to.

To jest, jakie jest.

I to wystarczy.

choreografia i wykonanie: Zofia Tomczyk

muzyka: Jambinai

premiera: Tarnów, 2016

nagrody: wyróżnienie podczas konkursu choreograficznego „Source of dance” w ramach międzynarodowego festiwalu „Scena Otwarta” w Tarnowie (2016).

czas trwania: 9 min

 

Jacek Niepsujewicz, Happiness does not wait

W swoim najnowszym spektaklu Jacek Niepsujewicz zadaje pytania, gdzie jest szczęście, jak je zdobyć i czy warto o nie walczyć. Używając swojego ciała jako matrycy myśli, zastanawia się, jak nie zatracić siebie we współczesnym świecie pełnym perfekcji, precyzji i wydajności. Jak uciec z pułapki swoich własnych oczekiwań? Jak oddać siebie w pełni, pozostając jednocześnie sobą? I w końcu, najważniejsze – co to znaczy, być na prawdę szczęśliwym?

choreografia i wykonanie: Jacek Niepsujewicz

premiera: 4 grudnia 2016

nagrody: polska edycja konkursu Solo Duo 2017; nagroda publiczności na międzynarodowym festiwalu SzoloDuo Festival 2017 w Budapeszcie (styczeń 2017)

czas trwania: 6 min

 

Ewelina Drzał-Fiałkiewicz, Ujednoznacznienie

Symbole, definicje, znaczenia. Jak często posługując się nimi masz wrażenie, że Twój rozmówca mówi na inny temat?

koncepcja, choreografia i taniec: Ewelina Drzał-Fiałkiewicz

muzyka: Muslimgauze

premiera: Międzynarodowy Dzień Tańca 2017, Centrum Kultury w Lublinie

czas trwania: 9 min

II nagroda Konkursu choreograficznego THE ESSENCE OF MOTION 2017, organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA w Tarnowie.

Agnieszka Bednarz, Agata Meyer-Lüters, Jestem Helena

Spektakl jest formą solowego duetu. Tancerki są sobą, namacalnymi ciałami, ale jednocześnie spełniają dla siebie wzajemnie i dla widza formę reprezentacji duszy, świadomej obecności, wypełniającej każdego wiecznej energii. Zaciera się granica między ich indywidualnym istnieniem i stają się jednocześnie podwójną realizacją jedności psychofizycznej. Inspiracją do stworzenia spektaklu było dla nich osobiste doświadczanie śmierci, odchodzenia wraz z bliską osobą, cząstki ich samych. Spektakl prowadzi widza przez poczucie pustki i wynikającego z niej cierpienia. (…) Ich akceptacja prowadzi do odczuwania obecności osoby, która odeszła. Ta obecność może być intensywniejsza niż za życia. Jestem Helena prowadzi do refleksji nad własnym stosunkiem do materii i odkryciem jej piękna w przemijalności.

koncept i reżyseria: Agata Meyer-Lüters

choreografia i wykonanie: Agnieszka Bednarz, Agata Meyer-Lüters

muzyka: collage

czas trwania: 10 min

nagrody: The best duet – SzólóDuó Festival 2017, Budapeszt (główna nagroda); 3…2…1…TANIEC Krakowskie Centrum Choreograficzne (główna nagroda); nagroda główna 19. Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku; nagroda główna 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim

***

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w roku 2017 odbywają się po raz dwudziesty. Myśl przewodnia programu Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca będą opierać na ideach ukazywania różnic, kontrastów, antagonizmów i prób dialogu pomiędzy tanecznymi strategiami dzisiejszego świata sztuki.

Wydarzenia towarzyszące:

10 -15 listopada: warsztaty pisania o tańcu z Joostem Goutziersem

14-16 listopada: coaching z Colleen Thomas-Young

16-17 listopada: Międzynarodowa Konferencja Naukowa Taniec i awangarda w Europie Środkowo-Wschodniej. Terytoria – źródła – biografie

18 listopada: warsztaty GaGa/dancers, GaGa/people, zapisy: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

18 – 19 listopada: warsztaty tańca współczesnego, zapisy: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

19 listopada: inauguracja Polskiej Sieci Tańca

Filmy:

Mr. Gaga – film dokumentalny o Ohadzie Naharinie i Batsheva Dance Company

Loikka on Tour – pokaz skandynawskich tanecznych filmów krótkometrażowych z Loikka Dance Film Festival

Więcej: mstt.pl

 

Bilety:

Spektakle w salach Centrum Kultury w Lublinie i Galerii Labirynt:

15 zł ulgowy / 25 zł normalny / 10 zł grupowy (min. 10 osób)

OFERTA SPECJALNA: 21 biletów w promocyjnej cenie 10 zł z okazji XXI edycji Festiwalu na spektakle w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Galerii Labirynt (1 osoba może nabyć maksymalnie 2 bilety – sprzedaż wyłącznie w kasie Centrum Kultury).

Bilety na spektakle Batsheva Dance Company w Sali Operowej CSK:

miejsca kategorii I – 130 zł; miejsca kategorii II – 110 zł; miejsca kategorii III (wyłącznie spektakl Venezuela) – 50 zł

Seanse filmowe Loikka on tour oraz Mr Gaga: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach Centrum Kultury oraz Centrum Spotkania Kultur

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Lublin: Sala Widowiskowa, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close