Lublin/XXII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Alonzo King LINES Ballet „Art Songs” i „Figures of Speech”

Zdjęcie: Lublin/XXII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Alonzo King LINES Ballet „Art Songs” i „Figures of Speech”

Alonzo King LINES "Figures of speech", fot. Quinn B Wharton

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXII Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur zapraszają na wieczór spektakli zespołu Alonzo King LINES Ballet: Art Songs i Figures of Speech.

o Art Songs:

„Ponieważ ludzie są wyrazem Twórczego Słowa, głos dotyka nas w sposób najbardziej bezpośredni i najmocniejszy. Starożytni indyjscy kapłani Ryszi odkryli wpływ głosu na świat oraz relacji pomiędzy naturą a człowiekiem. Dźwięk i wynikające z niego wibracje są ziarnami myśli, które tworzą światy”.

„Ryszi, który był natchnionym poetą oraz twórcą hymnów, w swoich zapiskach zawierał uwagi dotyczące użycia poezji i głosu jako środka duchowego wyrazu”.

Alonzo King

Głosu przy powstawaniu Art Songs użyczyła Maya Lahyani (mezzosopran) z Izraela.

choreografia: Alonzo King

taniec: Beresford Robb, Cissoko Adji, Devries Madeline, Elhassan Shuaid, Gowan Ii James, Guerra Ilaria, Harr-Siebenlist Maya, Babatunje, Yu Jin Kim, Mayeux Ashley, Montgomery Michael, Van Sciver Jeffrey

muzyka: Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Haendel, Robert Schumann, Henry Purcell

projekt oświetlenia: James F. Ingalls

projekt kostiumów: Robert Rosenwasser

premiera: 2016

Spektakl Art Songs mógł powstać częściowo dzięki wsparciu the Lisa and John Pritzker Family Fund

czas trwania: 25 min.

o Figures of Speech:

choreografia: Alonzo King

taniec: Beresford Robb, Cissoko Adji, Devries Madeline, Elhassan Shuaid, Gowan Ii James, Guerra Ilaria, Harr-Siebenlist Maya, Babatunje, Yu Jin Kim, Mayeux Ashley, Montgomery Michael, Van Sciver Jeffrey

muzyka: Alexander MacSween

oświetlenie:  David Finn

video: David Finn et David Murakami

dźwięk: Philip Perkins

kostiumy: Robert Rosenwasser

czas trwania: 56 min.

Stworzone we współpracy z poetą Bobem Holmanem Figures of Speech oparte jest na informacjach zawartych w kolekcji nagrań poezji i pieśni tubylczych. Bazując na pesymistycznym założeniu, że ponad połowa z obecnie używanych języków na świecie (ponad 7000) ma zniknąć pod koniec obecnego stulecia, Alonzo King chce wykorzystać potęgę tkwiącą w tych zaginionych językach. Choreografia i muzyka występują komplementarnie względem siebie, gdyż Holman rozumie słowo w podobny sposób jak King traktuje ruch nie tylko jako narzędzie komunikacji, ale również jako system świadomości.

Alonzo King choreograf-wizjoner, założyciel i dyrektor artystyczny Alonzo King LINES Ballet. Jest uznawany za artystę, który zmienił sposób postrzegania baletu. Sam określa swoje prace jako „struktury-myśli”, tworzone poprzez manipulowanie energiami istniejącymi w materii dzięki prawom, które rządzą kształtem i kierunkami ruchu wszystkiego, co żyje. King traktuje balet jak naukę, opartą na uniwersalnych, geometrycznych zasadach przepływu energii i ewolucji, dzięki czemu rozwija wciąż nowy język ruchu, wychodzący od klasycznych form i technik. Jego choreografie są określane jako „najbardziej rozwinięty modernizm w klasycznym tańcu”.

„Termin „LINES” odnosi się do wszystkiego, co widoczne w naszym doświadczalnym świecie. Nie ma w nim niczego, co nie zawierałoby w sobie linii. Linie można znaleźć w naszych odciskach palców, konturach naszych ciał, konstelacjach, geometrii. Istnienie linii implikuje genealogiczne połączenie, potomstwo i słowo mówione. Oznacza początek i koniec. Dotyczy kierunku, komunikacji i designu. Linia myśli. Punkt graniczny lub wieczność. Linia melodyczna. Równik.”

Alonzo King

Alonzo King często współpracuje ze światowej sławy muzykami i artystami, jak m.in.: Danny Glover, Pharaoh Sanders, Hamza al Din, Paweł Szymański, Jason Moran i Zakir Hussain. Jego spektakle znalazły się w repertuarze wielu wybitnych kompanii tanecznych, w tym m.in. the Swedish Royal Ballet, Ballets de Monte Carlo, Frankfurt Ballet, Joffrey Ballet, Béjart Ballet, Hong Kong Ballet, North Carolina Dance Theater oraz Washington Ballet.

Alonzo King LINES Ballet jest uwielbianą na całym świecie współczesną kompanią baletową z San Fransisco, od 1982 roku prowadzoną zgodnie z unikalną wizją jej twórcy. Wizjonerstwo choreografii Alonzo Kinga, ożywione dzięki niezwykłym umiejętnościom tancerzy należącym do LINES Ballet, jest doceniane przez widownię na całym świecie za możliwość doświadczenia w sztuce wspólnego poczucia bycia człowiekiem.

***

bilety:
kategoria I – 70 zł
kategoria II – 50 zł
kategoria III (z ograniczoną widocznością) – 30 zł

Bilety do nabycia w kasach oraz online na stronach Centrum Kultury w Lublinie oraz Centrum Spotkania Kultur
Bilety grupowe do Sali Operowej CSK (min. 10 osób na jeden spektakl – tylko miejsca kategorii I): 50 zł – zgłoszenia i rezerwacja: taniec@ck.lublin.pl

Karnety na spektakle XXII Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca: 300 zł; informacje, zgłoszenia i rezerwacja: taniec@ck.lublin.pl

Więcej: mstt.pl/

wydarzenia towarzyszące podczas 22. MSTT:

 

16-19 listopada: Anna Kamińska/ Przemysław Degórski (Polska) Reflections – interaktywna instalacja

15-20 listopada: warsztaty pisania o tańcu z Joostem Goutziersem (Holandia)

17-18 listopada: warsztaty masterclass z Ailey II (USA), zapisy: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

23 listopada: warsztaty choreograficzne z Fouad Boussouf – Compagnie Massala (Francja), zapisy: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

24-25 listopada: warsztaty tańca współczesnego, zapisy: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

16-25 listopada: wystawa „Historia tańca w USA”

kino 22 MSTT:

19 listopada, godz 20.30: Rize, reż. David LaChapelle

20 listopada, godz 20.30: Frances Ha, reż. Noah Baumbach

21 Musicale, godz 20.30: West Side Story, reż. Robert Wise, Jerome Robbins

25 listopada, godz 17.00: Bobbi Jene, reż. Elvira Lind

Wstęp na seanse filmowe bezpłatny

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Lublin: Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close