Lublin/XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz „Druga natura”

Zdjęcie: Lublin/XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz „Druga natura”

"Druga natura" Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz, fot. Michał Ramus

Wersja do druku

Udostępnij

XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie otworzy wystawa Agaty Siniarskiej Druga natura. Agata Siniarska i Karolina Grzywnowicz podejmują w niej temat nazistowskiej przemocy, która w ramach projektu eksterminacji opartej o kryteria rasowe doprowadziła do śmierci milionów, wykorzystując przy tym naturę jako kamuflaż, surowiec i mimowolnego sojusznika. Artystyczny dwugłos, jakim jest Druga natura, ukazuje powiązanie nazistowskiego ludobójstwa z przemocowymi praktykami stosowanymi wobec środowiska przyrodniczego.

Performans Agaty Siniarskiej bierze za punkt wyjścia twórczość i biografię Poli Nireńskiej, choreografki i tancerki, polskiej Żydówki, która – sama uniknąwszy śmierci – straciła w machinie Zagłady większość swojej rodziny.

Kontekstem dla performansu jest instalacja-ogród Karoliny Grzywnowicz, w całości złożona z roślin, które także były przedmiotem nazistowskich metod wyzysku i terroru. Wpisując doświadczenie biograficzne Poli Nireńskiej w szeroki kontekst środowiskowej historii Zagłady, praca Siniarskiej i Grzywnowicz zwraca uwagę na trwanie w otaczającym nas krajobrazie eko-świadków przeszłej przemocy, a także trwałość zwyczajów eksploatowania natury, które doprowadziły do kryzysu ekologicznego.

Nie chcąc powielać praktyk przemocowych wobec przyrody, artystki zrezygnowały z używania roślin w instalacji pokazywanej w pomieszczeniu bez dostępu światła dziennego oraz w okresie spoczynku roślin (poza okresem wegetacji). Dlatego na wystawie prezentowana jest dokumentacja fotograficzna i filmowa, oraz elementy instalacji: ziemia i tabliczki.

koncepcja: Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz

instalacja: Karolina Grzywnowicz

choreografia: Agata Siniarska, Katarzyna Wolińska

performance: Katarzyna Wolińska

konsultacja dramaturgiczna: Mateusz Szymanówka

produkcja: Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz, Kuba Rudziński

koprodukcja: Hellerau European Centre for the Arts

Produkcja powstała w ramach projektu Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, East European Performing Arts Platform, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Lubelskim Teatrem Tańca.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

Lublin: Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close