Lublin/XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Ramona Nagabczyńska „pURe”

Zdjęcie: Lublin/XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Ramona Nagabczyńska „pURe”

Ramona Nagabczyńska „pURe”, fot. Maciej Rukasz

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXIII Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca odbędzie się spektakl pURe Ramony Nagabczyńskiej. Uwaga! Spektakl zawiera elementy nagości.

Solo Ramony Nagabczyńskiej przywołuje koncepcję ur-materiiTadeusza Kantora. Ur-materia to byt poprzedzający iluzję, autonomiczna preegzystencja samej przestrzeni teatru. Ur-materia jest kluczem, którym choreografka bada przestrzeń własnego ciała. Nagabczyńska wywraca na lewą stronę dotychczasowe pytanie o opresję, której poddawane jest ciało. Zamiast tego próbuje wskazać na żądania ciała, na jego sprawczość, zdolność do emancypacji i chęć ustanawiania własnego porządku.

Odwrócenie pytania o to, czego wymaga się od ciała, na pytanie o to, czego ciało chce z warstwy znaczeń przenosi je w sferę potrzeb, pragnień i wyobrażeń. Ur-materialna energia multiplikuje się: wypełnia przestrzeń sceny i przestrzeń organizmu. Cielesność jawi się nie jako drzemiąca, wyciszona i podporządkowana siła, ale forma aktywności, która porządkuje całą resztę.

choreografia, pomysł i wykonanie: Ramona Nagabczyńska
muzyka: Max Richter (rekompozycja Czterech pór roku Vivaldiego)
światła: Ramona Nagabczyńska i Maciej Połynko
produkcja: Teatr Maat w ramach Festiwalu Maat. Kantor Now!
premiera: 5 grudnia 2015
czas trwania: 30 min

Ramona Nagabczyńska – tancerka i choreografka pracująca na rynku polskim i międzynarodowym. Tańca się uczyła w Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w London Contemporary Dance School w Londynie. Wśród zespołów i artystów z którymi współpracowała jest: Polski Teatr Tańca, Fleur Darkin, Tom Dale, Lucy Guerin, Ula Sickle, David Wampach, Marysia Stokłosa, Kaya Kołodziejczyk, Sjoerd Vreugdenhil, Emma Martin, Rebecca Lazier, Junk Ensemble, Magda Szpecht, Paweł Althamer, Paulina Ołowska, Aneta Grzeszczykowska, Marta Ziółek, Alex Baczyński-Jenkins oraz Clod Ensemble, z którymi stale współpracuje od 2008 roku.

Ramona jest jedną z choreografek wspieranych przez apap Network, projektu finansowanego przez Kreatywną Europę i jest jedną ze współzałożycielek kolektywu Centrum w Ruchu

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Lublin: Galeria Labirynt, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close