Spektakle

MALADYPE SZÍNHÁZ: Egg(s)hell – spektakl ruchu na festiwalu DEMOLUDY w Olsztynie

Zdjęcie: MALADYPE SZÍNHÁZ: Egg(s)hell – spektakl ruchu na festiwalu DEMOLUDY w Olsztynie

Wersja do druku

Udostępnij

ramach V Międzynarodowego Festiwal u Teatralnego  DEMOLUDYw Olsztynie zostanie pokazany spektakl  Egg(s)hell w reżyserii węgierskiego artysty Zoltána Balázsa. To propozycja z pogranicza teatru i tańca. W ascetycznej scenerii czarnych krzeseł, a zarazem niezwykle surrealistycznej, ponieważ wypełnionej… różowymi flamingami, pojawiają się ludzkie istoty, odgrywając przed widzem improwizowane historie. Przedstawienie układa się w ciąg równoległych opowieści, tworzonych niejako na oczach widza: o miłości i zdradzie, o samotności, lękach, nadziejach, tęsknotach, o potrzebie bliskości, ale i o prostych, zwyczajnych zdarzeniach codziennego życia, które w tej onirycznej przestrzeni zyskują głębsze i często zaskakujące znaczenie. To czasami smutny, czasami diabelnie przewrotny i figlarny rodzaj „komedii ludzkiej”, zastępujący słowa gestami, ale równie wymownymi i zrozumiałymi.

Mowa ciał  okazuje się tu uniwersalnym językiem, a ich spotkania – wymownymi dialogami. Aktorzy tworzą swoje historie na podstawie utworów muzycznych, które słyszą po raz pierwszy podczas spektaklu. Każdy kolejny utwór jest źródłem nowej opowieści. Dodatkową atrakcją festiwalowej prezentacji Egg(s)hell jest właśnie dobór muzyki: artyści wykorzystają utwory, które zostały wcześniej wytypowane przez słuchaczy olsztyńskich rozgłośni radiowych i internautów.

Zoltán Balázs (ur. 1977) – zaliczany do najciekawszych reżyserów węgierskich, absolwent wydziału aktorstwa i reżyserii na Uniwersytecie Teatralnym i Filmowym w Budapeszcie, tajniki sztuki scenicznej zgłębiał u takich mistrzów jak Anatolij Wasiljew, Jozef Nagy i Robert Wilson. Swój teatr definiuje jako „złożone doświadczenie artystyczne, które przemawia do emocji i zmysłów, nadając obrazowi, ruchowi i muzyce tę samą rangę”. Od 2002 r. jest dyrektorem artystycznym założonego przez siebie teatru Maladype – jednego z najbardziej oryginalnych zjawisk węgierskiej kultury.

występują:

Zénó Faragó, Kamilla Fátyol, Zoltán Lendváczky, Judit Ligeti Kovács, Ákos Orosz, Zsolt Páll, Erika Tankó, Ádám Tompa

scenografia: György Katus

kostiumy: János Breckl

reżyseria: Zoltán Balázs

spektakl trwa 90 min.

czas: 90 min.
bilet: 40 zł

Więcej informacji: http://wwwdemoludy.art.pl

Fragment spektaklu: http://www.youtube.com/watch?v=i5QPCPRp0j8&feature=related

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close