MSTT w Lublinie: Compagnie Linga – Falling grace

Zdjęcie: MSTT w Lublinie: Compagnie Linga – Falling grace

Wersja do druku

Udostępnij

Compagnie Linga wielokrotnie gościła na lubelskim festiwalu, a jej współzałożycielka, Katarzyna Gdaniec, była niegdyś związana z trójmiejskim środowiskiem tańca. Tytuł spektaklu można przetłumaczyć jako: równowaga / Brak równowagi. Zbawienne zakłócenie.

Choreografowie o spektaklu:

Wyszliśmy od założenia, że współcześnie pojęcie równowagi jest wykorzystywane w różnych kontekstach, nabierając całej gamy nowych znaczeń. Społeczeństwo odnosi się do równowagi
z poważaniem, postrzegając ją jako idealny stan, do którego wszyscy powinni dążyć – równowaga psychologiczna, żywieniowa, ekologiczna, równowaga w naszym życiu emocjonalnym, lista nie ma końca.

A jednak idealna równowaga pomiędzy dwoma siłami jest stanem tylko przejściowym, niepewnym. Niczym więcej niż zatrzymanym kadrem. Być może ciągłe odniesienia do równowagi są także wytworem nacisku społeczeństwa? Zrównoważone osobowości są postrzegane jako użyteczne i przynoszące zyski. Tracą swoją niezależność. Na mocy wszechobecnych reguł praworządności, tworzonych, aby nas znieczulić i zahipnotyzować, wszelkie utraty panowania, odejścia od norm, są dozwolone jako ucieczka dzięki której możemy na chwilę zachowywać się swobodnie. Juwenalia. Albo Karnawał.

Niszczący, niepokojący i niebezpieczny, brak równowagi jest źródłem energii, odnowienia i kreatywności, siły życiowej. W falling grace skoncentrowaliśmy się na punktach załamania, w których traci się równowagę, a ciało stara się połączyć na nowo z dynamicznymi siłami, do  których zawsze powraca, aby móc iść do przodu. Zafascynował nas moment następujący w chwilę po utracie równowagi, kiedy ruch zostaje zawieszony, zanim ciało nieuchronnie zostanie pociągnięte do ziemi. Ten ulotny moment przywodzi na myśl wdzięk oraz wrażenie, że rzucamy wyzwanie prawom grawitacji.

Pomysł i choreografia : Katarzyna Gdaniec i Marco Cantalupo przy udziale tancerzy

Premiery : L’Octogone Théâtre de Pully – 17-19 lutego 2011

Coprodukcja: compagnie linga, L’Octogone Théâtre de Pully

Tancerze : Gérald Durand, Ai Koyama, Philippe Lebhar, Raquel Miro, Evangelos Poulinas, Marie Urvoy

Światło i scenografia : Bert De Raeymaecker

Kostiumy : Machteld Vis

Ścieżka dźwiękowa : François Plançon, Marco Cantalupo

Muzyka : Taylor Deupree, Richard Skelton, Rafael Irisarri, Max Richter, Zeitkratzer & Carsten Nicolai, Alva Noto i Ryuichi Sakamoto, Phroq, Murcof

Zdjęcia : Gert Weigelt

Touring : Karin Leuenberger

Administracja : Françoise Oehrli

Czas trwania : 65 minut bez przerwy

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Teatr Muzyczny, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close