MSTT w Lublinie: K&C Kekäläinen – Bestia – książka w pomarańczowym namiocie

Zdjęcie: MSTT w Lublinie: K&C Kekäläinen – Bestia – książka w pomarańczowym namiocie

Wersja do druku

Udostępnij

Sanna Kekäläinen, choreograf i tancerka, jednocześnie pełniąca funkcję dyrektora artystycznego  Kekäläinen & Company, Helsinki, w Lublinie zaprezentuje swoją najnowszą solową pracę “BESTIA – Książka w pomarańczowym namiocie”. BESTIA należy do części dobrze przyjętej serii niezwykłych produkcji solowych Kekäläinen (Puna-Red-Rouge 2007, Onni-Bonheur-Happiness 2009). Kekäläinen znana jest ze swoich innowacyjnych prac, które skupiały się na tematyce takiej jak tożsamość, emocje, role przypisywane płciom, polityka, komunikacja, kobiecość, prywatność vs. informacje dostępne publicznie – wszystkie prace określane były jako istotne, poruszające i przełomowe.

 

O spektaklu BESTIA – Książka w pomarańczowym namiocie

 

Elementem dominującym na scenie jest stary, pomarańczowy namiot z lat 70.Scena otwiera się na widownię z namiotu, który jest przestrzenią pamięci i znaczeniem pamięci.Tematyka pracy jest uniwersalna. Strona wewnętrzna i zewnętrzna, linia graniczna, skrajne osobowości oraz światowe konflikty polityczne – wszystko jest powiązane ze sobą w krajobrazie umysłowym. Kekäläinen, bestia, wykonawca (protagonista) i podmiot wydarzenia, obserwuje świat z perspektywy przesady i katastrofy. Namiot jest także „zwrotką”, tradycyjną jednostką w sztuce i poezji. Pojęcie zwrotki zostało rzekomo zapożyczone przez świat Zachodu z klasycznej poezji arabskiej, w której było nazywane przynętą, namiotem, który wskazywał wers, w którym wyrażony był obiekt pożądania.

Bestia jest pierwszą z dwóch planowanych prac. Jest pracą opartą na przesadzie i katastrofie. Druga część (2013) będzie koncentrowała się na pojęciu piękna.

Choreografia, pomysł, tekst i taniec: Sanna Kekäläinen

Asystent choreografa: Lilja Lehmuskallio

Media:  Sini Haapalinna

Światło: Heikki Paasonen
Zdjęcia: Sari Tervaniemi

Menadżer produkcji: Lilja Lehmuskallio
Publicysta: Johanna Lassy

Produkcja: Kekäläinen & Company / Kiasma Theatre. With support from Dansens Hus, Stockholm

 

 

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 22:00

Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5, Lublin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close