Nowa Sól: Ogólnopolski Festiwal Teatrów Tańca „Sfera ruchu 2019” – Polski Teatr Tańca „Polka”

Zdjęcie: Nowa Sól: Ogólnopolski Festiwal Teatrów Tańca „Sfera ruchu 2019” – Polski Teatr Tańca „Polka”

Fot. Andrzej Grabowski

Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca – jako gość specjalny – zainauguruje Ogólnopolski Festiwal Teatrów Tańca Sfera Ruchu 2019. Na scenie Nowosolskiego Domu Kultruy 21 marca zaprezentuje spektakl Polka w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej.

O spektaklu:

A siódmego dnia Pan Nasz, stworzyciel wszystkiego, strudzony swoim dziełem wypoczywał. I zdarzyło się, że Pan Nasz przysnął i kiedy spał, melodia mu wpadła przez ucho do głowy i wyjść nie chciała, póki Pan Nasz jej nie nazwie. I rzekł Pan – będzie Polka. I była. (fragment tekstu Polki – Igor  Gorzkowski)

Polka to szybki taniec.

Polka to forma muzyczna, w metrum parzystym. Polka to kobieta.

„Polka” to kolaż, którego strukturę fabularną wyznacza oś życia kobiety od narodzin do śmierci.

7 kobiet, 7 grzechów głównych, 7 dni tygodnia.

Jaka jest Polka?

Co robi?

Czego nie robi?

Co je na śniadanie?

Czego nie zdążyła ?

O czym marzy?

O co się modli?

Do kogo lub do czego?

Czy jest namiętna?

Na co czeka?

Reżyseria i dramaturgia: Igor Gorzkowski

Muzyka: Zbigniew Kozub

Scenografia: Andrzej Grabowski

Kostiumy: Krystian Szymczak

Choreografia: Iwona Pasińska i artyści – tancerze Polskiego Teatru Tańca

Obsada premierowa: Urszula Bernat-Jałocha, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong

Obsada aktualna: Amy Basley, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek

Asystentka kostiumografa: Adriana Cygankiewicz

Produkcja: Polski Teatr Tańca

Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz

Światła: Przemysław Gapczyński

Obsługa dźwięku: Zuzanna Majewska

Obsługa sceny: Grzegorz Potocki, Andrzej Przybyszewski

Czas trwania: 70 minut

Premiera Polki (3 lutego 2018 roku) wpisała się w program Roku Bogów 2018 w Polskim Teatrze Tańca. Koncepcja inscenizacyjna tego spektaklu opiera się na grze różnymi znaczeniami słowa „Polka”. Przedstawienie ma formę kolażu. Twórcy przyglądają się rozmaitym odcieniom kobiecości i różnym doświadczeniom życiowym kobiet: miłości, pracy, przyjaźni, rozmarzeniom, niespełnieniom i snom. W recenzji pt. Smutna Polka w „Polityce” (nr 7) Joanna Brych pisała o spektaklu, że premierę Polskiego Teatru Tańca należy zaliczyć do jednych z najciekawszych propozycji naszej sceny tańca współczesnego ostatnich lat. Spektakl prezentowany był w ramach X Dni Sztuki Tańca, organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową i Polski Balet Narodowy, dorocznego przeglądu baletowego, który w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę poświęcony był w całości najnowszym osiągnięciom polskiej sceny tańca.

Program Rok Bogów 2018 zogniskowanyy był wokół polskich boskich spraw, postaci oraz symboliki, w których boskość zjawisk i figur rozumiana jest jako uzus lub aklamacja, uznanie społeczne lub samouznanie. Rok Bogów był częścią programu działalności Polskiego Teatru Tańca na lata 2016-2020, oddającego hasło „Polski/wielko-polski”, który ma zadanie gloryfikować polską sztukę.

Więcej o spektaklu: tutaj

Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Tańca Sfera Ruchu 2019 jest Pracownia Teatru Tańca. Podczas dwóch kolejnych festiwalowych wieczorów, 22 i 23 marca, na scenie Nowosolskiego Domu Kultury widzowie będą mogli zobaczyć 24 spektakle, m.in. Konińskiego Teatru Tańca, Marty Kosieradzkiej (Warszawa), mufmi z Bytomia czy Teatru Tańca Enza ze Słupska. Oprócz spektakli w programie Sfery ruchu 2019 znalazły się warsztaty tańca współczesnego, które poprowadzi Anna Piotrowska oraz warsztaty GoPiYogi i Gaga Gosi Mielech, a także dwie debaty panelowe.

***

Sfera ruchu to inicjatywa zapoczątkowana przez Annę Piotrowską (Bytom) oraz Marka Zadłużnego (Zielona Góra), zrealizowana po raz pierwszy w 2010 roku w Zielonej Górze pod nazwą Space. Od początku miała ona na celu prezentację spektakli oraz integrację środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca. Otwarta formuła nie przewidywała szczególnych ograniczeń, dzięki czemu z powodzeniem zaprezentowali się np. tancerze z Nigerii (duet „FranklySpeaking”), którzy zdobyli główną nagrodę na pierwszej edycji Space. Każda odsłona przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. Zrezygnowano z formuły konkursowej. Nawiązanie współpracy z Gabrielą Keller-Janus i jej Teatrem Tańca Enza ze Słupska oraz z Joanną Miś-Fudali i Teatrem Tańca Akro oraz Projektem PańFu z Torunia zaowocowało powołaniem dynamicznie rozwijającej się sieci festiwali pod wspólną marką Sfera ruchu. Obecnie wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do środowiska zajmującego się tańcem zarówno zawodowo, jak i niezawodowo, lecz profesjonalnie. Ideą jest wykreowanie przestrzeni dla zespołów oraz twórców, którzy oddają siebie dla tańca, choć wykonują na co dzień inną profesję.

Hasło przewodnie najbliższej edycji Sfery ruchu to „Tribute to IMPRO”, będące nawiązaniem do tradycji Zielonej Góry związanej z improwizacją i Festiwalem Improwizacji, organizowanym dawniej przez Pawła Matyasika.

Więcej informacji:

Facebook: https://www.facebook.com/sferaruchu/

Na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2324397254274765/

Na profilu festiwalowym na IG: https://www.instagram.com/sferaruchu/ (@sferaruchu)

Główny organizator:

Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” im. J. Korczaka w Zielonej Górze
Ośrodek Praktyk Choreograficznych (stowarzyszenie)

Współorganizatorzy:

Nowosolski Dom Kultury

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze

Patroni medialni:

taniecpolska.pl, e-teatr.pl, teatralny.pl, Dziennik Teatralny, kwartalnik Taniec, Gazeta Lubuska, radio Index

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Nowa Sól: Nowosolski Dom Kultury, ul. Piłsudskiego 49

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close