Nowa Sól/Scena dla tańca 2019: NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej „Danza Bolero de Ravel”

Zdjęcie: Nowa Sól/Scena dla tańca 2019: NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej „Danza Bolero de Ravel”

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

W Nowosolskim Domu Kultury zostanie zaprezentowany spektakl Danza Bolero de Ravel w wykonaniu NTF Teatru Tańca Małgorzaty Matuszewskiej. To dwuczęściowa opowieść o kobiecie  zmiennej, pełnej pasji i życia. Choreografię do obu części, pierwszej  Danza i drugiej Bolero de Ravel, przygotowała Małgorzata Matuszewska.

O spektaklu: 

Danza

Z przepełnionego ptasim śpiewem ogrodu, gdzie damy dworu bawią się w ciuciubabkę do dźwięków danza española, przenosimy się we współczesność. Podziwiamy uwodzicielskie piękno guajiry, doświadczamy miłości i czułości matki, zanurzamy się w tajemniczy świat kobiecych uczuć. /taniec.subiektywnie/

W Danza przeplatają się choreografie nawiązujące do technik tańca hiszpańskiego charakterystycznych dla różnych epok, od XVII do XX wieku: hiszpańskiego tańca dawnego, sztuki flamenco i clasico español. W kompozycjach występuje również element fuzji, łączenia technik hiszpańskich ze współczesnymi technikami tańca. Całość kompozycji pozostaje w dialogu z obrazami filmowymi Andrzeja Misiuka, wielokrotnie nagradzanego autora i operatora filmów przyrodniczych.

Bolero de Ravel

Utwór Maurice’a Ravela jest stylizacją tańca hiszpańskiego o tej samej nazwie bolero. Został skomponowany w 1928 roku dla zespołu baletowego Idy Rubinstein, a pierwszą w historii tańca choreografię przygotowała Bronisława Niżyńska  siostra genialnego Wacława Niżyńskiego. Małgorzata Matuszewska w oryginalny sposób przenosi klasyczny temat w przestrzeń współczesnej sceny, nadając mu nowy, świeży wymiar.

O czym opowiada wachlarz? Zapewne każdy zrozumie jego mowę inaczej. Bolero Teatru Tańca NTF to przede wszystkim opowieść o kobiecie – zmiennej, pełnej pasji i życia. /taniec.subiektywnie/

Choreografia: Małgorzata Matuszewska

NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej:

Karolina Łucznik, Małgorzata Matuszewska, Anna Ochman, Magdalena Faszcza

Produkcja: Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki

Trailer spektaklu: tutaj

Informacje, kontakt: www.ndk.com.pl

NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej jest wyjątkowym zjawiskiem narynku polskim. TTNTF korzysta z tańca flamenco jako jednego z wielu środków wyrazu; łącząc je buduje charakterystyczny dla siebie oryginalny język wypowiedzi artystycznej. Projekty TTNTF prezentowane były na licznych festiwalach sztuki m.in.: Festiwal Sztuki Współczesnej Rozdroże w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Flamenco „Duende” w Poznaniu, Festiwal Sztuki Niezależnej Re:wizje w Warszawie, Warszawska Scena Tańca, Gdański Festiwal Tańca, Warszawskie Dni F.G. Lorki i wielu innych.

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

***

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wspierane są projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju. W tym roku na mapie Sceny dla tańca znalazły się m.in. Bytom, Płock, Słupsk, Wrocław.

Scena dla tańca 2017 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Nowa Sól: Nowosolski Dom Kultury, ul. Piłsudskiego 49

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close