Opole/Galeria Sztuki Współczesnej: „Kontakt z oddechem” – warsztaty improwizacji kontaktowej. Prowadzenie: Sebastian Flegiel

Zdjęcie: Opole/Galeria Sztuki Współczesnej: „Kontakt z oddechem” – warsztaty improwizacji kontaktowej. Prowadzenie: Sebastian Flegiel

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na warsztaty improwizacji kontaktowej zatytułowane Kontakt z oddechem. Warsztaty poprowadzi Sebastian Flegiel.

Opis warsztatu/od prowadzącego:
Zanurkujemy na jakiś czas w świat tak oczywisty, że najczęściej o nim w ogóle nie pamiętamy. W świat oddechu. Będziemy go słuchać i badać z punktu widzenia ciała. To pokaże, że jeśli jesteśmy w zgodzie z własnym oddechem, z własną naturą, on cały czas daje nam wskazówki i pomaga się ruszać. Będziemy słuchać swoich ciał, a to pozwoli na to, by taniec uwolnił i odkrył wewnątrz nas nieskończony wszechświat reakcji na bodziec. Oddech będzie bazą dla połączenia świadomości i ciała w ruchu oraz postrzegania naszej cielesności w trzech wymiarach. W wyniku tej pracy energia, jaką uwolnimy, pozwoli dwóm ciałom w kontakcie na eksplorację wspólnego balansu i zabierze nas w świat sił fizycznych, którym podlegamy i które możemy wykorzystywać w ruchu. Skupimy się na podstawowych aspektach improwizacji w kontakcie, ale – jeśli przestrzeń na to pozwoli – również pofruwamy.

Harmonogram:

6 maja (piątek) w godz. 18.00-21:00 (3h)
7 maja (sobota) w godz. 10.00-14.00 (4h) przerwa obiadowa (2h) 16:00-19:00 (3h)
8 maja (niedziela) 10.00-14.00 (4h) + JAM

Koszt uczestnictwa (3 dni): 50 zł
Uczestnicy Chóru Ruchowego GSW: 35 zł

Liczba miejsc: 20

Warsztat skierowany jest do osób dorosłych, które interesują się ruchem i pracą nad poszerzeniem świadomości swojego ciała.

Zapisy od 18 kwietnia, od godz. 16:30:
wpis na listę i wpłata w kasie biletowej GSW (codziennie w godz. 10:00-18:00)

+

8 maja (niedziela) godz. 18.00
Jam – dołącz lub obserwuj

Sesja improwizacji, w której widzowie mogą zarówno aktywnie uczestniczyć, jak i pozostać w roli obserwatora. Nazwa nawiązuje do muzycznych jam sessions – spotkań, w trakcie których uczestnicy wspólnie i spontanicznie (w obrębie ustalonej wcześniej struktury czy zasad) odkrywają nowe pomysły i formy muzyczne. Analogicznie, podczas spotkania w Galerii, uczestnicy będą bawić się i poszukiwać nowych możliwości ruchowych poprzez improwizację, wykorzystanie techniki kontakt improwizacji oraz swoich indywidualnych doświadczeń ruchowych. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych – zarówno do poruszania się, jak i do oglądania. Wstęp wolny.

Sebastian Flegiel – tancerz, ruchowiec, performer, nauczyciel kontakt improwizacji. Organizator i prowadzący warsztatów, zajęć z zakresu kontakt improwizacji i tańca współczesnego. Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach artystycznych oraz projektach w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Słowacji i Niemczech. Współpracował m.in. z Teatrem ZAR, Teatrem Chorea i Teatrem Dada von Bzdülöw.

https://www.facebook.com/Sebastian-Flegiel-330597100304489/

Improwizacja kontaktowa (ang. Contact Improvisation) to technika ruchowa zapoczątkowana w latach 70. XX wieku w USA, w której kontakt fizyczny jest punktem wyjścia do działania. Podczas improwizowanego ruchu uczestnicy eksplorują możliwości swojego ciała, będąc w ciągłym kontakcie z drugą osobą czy większą grupą. Technika skupia się na takich tematach, jak: dotyk, balans, podnoszenie i upadanie, relacja w grupie i przestrzeni. Istotny jest proces, a nie osiągnięcie określonego celu. Mogą ją praktykować wszyscy – bez względu na wiek czy dotychczasowe doświadczenia ruchowe.

ARCHIWUM PREZENTACJI

Opole: Galeria Sztuki Współczesnej, Pl. Teatralny 12.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close