Opolska Scena Tańca zaprasza na swoją druga edycję, w której 5 grudnia 2023 o godz. 19.00. na Małej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu zobaczymy solowy spektakl Dominika Więcka Café Müller.
To jest moje Café Müller
„Das ist main Café Müller” mówi artysta i staje się jasne, że historia tancerza i spektakl Piny Bausch splatają się nierozłącznie. Fanfiction.
Do świata wytworzonego w spektaklu Piny, wprowadzona zostaje dialogująca z oryginałem historia. Powstałe obrazy nawiązują do biografii performera, który urodzony w Iserlohn w Niemczech, a wychowany w Polsce, od jakiegoś czasu zadaje sobie pytanie: co by było, gdyby jego rodzice nie podjęli decyzji o powrocie do kraju.
W poszukiwaniu odpowiedzi artysta puszczał wodze fantazji i tworzył hipotetyczne scenariusze, podróżując po Niemczech, po swoim rodzinnym mieście, badając język niemiecki czy spotykając się z polskimi artystami, którzy tam mieszkają.
Ten spektakl to jednak nie próba stworzenia alternatywnego życiorysu. Wychodząc od własnej historii, wykorzystując twórczość Piny Baush powstał spektakl o poczuciu zagubienia, naprzemiennie wzrastającej i opadającej determinacji, nostalgii za rzeczami, które nigdy się nie miały przydarzyć, chęci sprawczości oraz odwadze związanej z konfrontacją z samym sobą.
Twórcy:
Koncepcja, choreografia, wykonanie: Dominik Więcek
Muzyka: Przemek Degórski
Reżyseria oświetlenia: Klaudia Kasperska
Kostium – projekt: Nikola Fedak
Kostium – wykonanie: System mody / Serafin Andrzejak
Konsultacje językowe: Joanna Pędzisz
Konsultacje w zakresie sztuk walki: Patryk Kołodziejski
Wsparcie prac badawczych:
Tanzrecherche NRW
Theater im Pumpenhaus
Tanzfaktur Köln
Folkwang Universität der Künste
Lubelski Teatr Tańca
Premiera miała miejsce 21 listopada 2021 roku. Spektakl został wyselekcjonowany do europejskiej sieci Aerowaves #twenty23.
Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 16.
Bilety:
CAFÉ MÜLLER – Teatr Opole
Opolska Scena Tańca
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na kolejną edycję Opolskiej Sceny Tańca, która odbędzie się w dniach 3–9 grudnia 2023 roku. Ogromne zainteresowanie poprzednimi edycjami projektu pokazuje, że publiczność Opolskiej Sceny Tańca jest głodna nowych, tanecznych doświadczeń. Organizatorzy chcą ponownie zaprezentować różnorodne realizacje taneczne i performatywne z całej Polski. Będzie to przegląd siedmiu najciekawszych polskich spektakli z obszaru tańca współczesnego, a także wykłady, warsztaty taneczne oraz spotkania z twórczyniami i twórcami.
Program Opolskiej Sceny Tańca:
Spektakle:
- Tens (choreografia: Marta Wołowiec)
- Café Müller (choreografia: Dominik Więcek)
- Danse Macabre (choreografia: Renata Piotrowska-Auffrett)
- Mój ogon i ja (choreografia: Kolektyw Holobiont)
- Tranquillo (choreografia: Janusz Orlik)
- Kaleidoscope (choreografia: Natalia Iwaniec)
- Blisko (choreografia: Tomasz Ciesielski)
Wykłady:
- Hanna Raszewska-Kursa: „Taniec i choreografia jako nadzieja dla świata i narzędzie zmiany”
- Anna Królica: „Co się stało z Pokoleniem solo?”
W programie również warsztaty, prowadzone przez tancerki i tancerzy występujących w ramach OST, czyli Martę Wołowiec, Magdę Wolnicką, Dominika Więcka, Natalię Iwaniec.
Po zaprezentowanych spektaklach odbędą się spotkania z publicznością.
Szczegółowy program i opisy spektakli: https://teatropole.pl/ost-2023/
Bilety będzie można zakupić na www.teatropole.pl lub w kasie Teatru
Partnerzy:
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.