Opole/Scena dla tańca 2018/„MOŻNA / w ruchu”: „MOŻNA” – wystawa

Zdjęcie: Opole/Scena dla tańca 2018/„MOŻNA / w ruchu”: „MOŻNA” – wystawa

materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na wystawę MOŻNA, zrealizowaną wspólnie z projektem MOŻNA / W RUCHU. Projekt ma na celu promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych. Kuratorki wystawy Alicja Morawska-Rubczak i Magda Wolnicka zaprezentują na niej prace artystów: Franka Fierke, Barbary Małeckiej, Kuby Drzastwy, Kolektywu Holobiont (Hanna Bylka-Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska).

MOŻNA oglądać

MOŻNA dotykać

MOŻNA się turlać

MOŻNA poszaleć

MOŻNA poznawać

MOŻNA rozmyślać

MOŻNA wymyślać

MOŻNA się bawić

MOŻNA odpocząć

MOŻNA śmiało

MOŻNA…

 

Sprawdź, co jeszcze MOŻNA, na najnowszej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

Interaktywna wystawa skierowana do odbiorców sztuki bez ograniczeń wiekowych, zarówno do dorosłych z bliskimi im dziećmi, jak i do dzieci z bliskimi im dorosłymi; dorosłych rozumianych bardzo szeroko, jako tych, którzy dopiero wkraczają w dorosłość, jak również tych zupełnie dojrzałych oraz dzieci, których wiek liczony jest nie w latach, lecz w miesiącach życia.

Organizatorzy chcą sprawdzać, testować, jak i czy MOŻNA zetknąć ze sztuką wszystkie pokolenia. Odchodząc, już po raz kolejny, od tradycyjnego paradygmatu wystawienniczego, zwracając się ku performatywności sztuki, otwierając na aktywność odbiorców, możliwość współdziałania z eksponatem, chcą pokazać, w jaki sposób MOŻNA aktywnie wchodzić w dialog ze sztuką współczesną.

Podstawowym założeniem wystawy jest projektowanie doświadczenia – stworzenie przestrzeni, która będzie w pełni interaktywna z odbiorcą – MOŻNA ją nie tylko oglądać, ale także doznawać jej wszystkimi zmysłami. Punktem wyjściowym wystawy jest rekontekstualizacja – badanie, w jaki sposób to, co pierwotnie stworzone zostało w formie instalacji performatywnej bądź spektaklu dla niemowląt i/lub bardzo małych dzieci, może zafunkcjonować w nowym – dorosłym kontekście, jako przestrzeń otwarta na eksplorację osób w każdym wieku, bez specjalnego wskazania dziecięcego odbiorcy. Nowy kontekst wydobyty zostaje także przez generowanie nowych warunków ekspozycyjnych dla gotowych scenografii/obiektów/instalacji, stworzonych już wcześniej i funkcjonujących w obiegu teatralnym.

Organizatorom zależy na wielopłaszczyznowości wystawy – prezentacji zarówno elementów teatralnych, jak i samych narzędzi, które używane są do tworzenia tych zdarzeń performatywnych, oraz uruchomienie ich podczas warsztatów skierowanych zarówno do rodzin z dziećmi w różnym wieku, jak i do artystów i edukatorów. Pozwoli to z jednej strony na uczynienie procesu twórczego bardziej widzialnym, z drugiej – stanie się dobrym punktem wyjścia do dyskusji na temat obecności sztuki dla dziecka w szerokim kontekście sztuk wizualnych. MOŻNA?

Więcej informacji, w tym o artystach, MOŻNA znaleźć na stronie galeriaopole.pl/pl/mozna

wystawa czynna od 6 października 10 listopada 2018

kuratorki: Alicja Morawska-Rubczak i Magda Wolnicka

koordynacja: Agnieszka Dela-Kropiowska

twórcy: Frank Fierke, Barbara Małecka, Kuba Drzastwa, Kolektyw Holobiont (Hanna Bylka-Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska)

***

MOŻNA / w ruchu to projekt mający na celu aktywne spotkania w ramach odbioru działań ruchowych oraz promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych. W Opolu, Kluczborku i Kędzierzynie-Koźlu – miastach bez stałych scen tanecznych – zaprezentowane zostaną polskie i niemieckie spektakle interaktywne i instalacje skierowane do dorosłych w towarzystwie dzieci w wieku od kilku miesięcy do pięciu lat.

Prezentacjom towarzyszyć będzie platforma skierowana do osób zajmujących się tańcem współczesnym dla dzieci i edukacją, połączona z kursem mistrzowskim prowadzonym przez Alfredo Zinolę – wybitnego choreografa pracującego na stałe w Niemczech.

To projekt mający na celu aktywne spotkania w ramach odbioru działań ruchowych oraz promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych.

Wydarzenie jest realizowane wspólnie z projektem MOŻNA / w ruchu, realizowanym we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca.

IMIT (miniaturka)    Scena dla tańca 2017 (miniaturka)

Można Sdt 2018 belka (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Opole: Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close