
materiały organizatora
materiały organizatora
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na fliegen&fallen – spektakl taneczny, będący kompozycją poetyckich obrazów, przygotowany z myślą o widzach od 2. do 5. roku życia. Na wyjątkowo sprężystej scenie spotykają się dwaj tancerze – Rafał Dziemidok oraz Florian Bilbao. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu MOŻNA / w ruchu. Projekt ma na celu promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych.
Wspólnie, do muzyki Moritza Gagema, tworzą ruchowe przedstawienie o lataniu i spadaniu. Za sprawą ich choreografii widzowie odkryją znaną prawdę o tym, że latanie jest nieodzownie połączone ze spadaniem. To, co wzniosło się do góry, nieuchronnie spada w dół.
Wysoko, wysoko nad ziemią i tuż przy jej powierzchni – podskoki, turlania, gibania, potknięcia. Unoszenie się i spadanie. I tak w kółko – z powietrza na ziemię! Podnosimy się, wstajemy, staramy się ustać prosto, niezachwianie, złapać balans. I znowu próba latania – wznoszenie się, szybowanie do góry.
Frank Fierke, artysta specjalizujący się w tworzeniu przestrzennych obiektów powietrznych, na potrzeby spektaklu stworzył prawdziwą maszynę do spełniania życzeń – wykreował scenografię, która pozwala zarówno twardo stąpać po ziemi, jak i wykonywać najbardziej zwariowane skoki i nieoczywiste lądowania. Po tym jak tancerze przetestują, jak funkcjonuje ta niezwykła przestrzeń, również widzowie będą zaproszeni do wspólnego działania i latania.
bezpłatne wejściówki do odbioru od poniedziałku 22.10 od godz. 16.30 w kasie biletowej GSW
występują: Rafał Dziemidok, Florian Bilbao
koncepcja: Florian Bilbao
choreografia: Rafał Dziemidok, Florian Bilbao
scenografia: Frank Fierke
muzyka: Moritz Gagern
kostiumy: Sebastian Ellrich
światło: Klaus Dust
asystent reżysera: Michaela Millar
opieka merytoryczna: Alicja Morawska-Rubczak
media: Barbara Gstaltmayr
koordynator produkcji: Doreen Markert
koordynator artystyczny projektu: Vera Strobel
Koprodukcja Teatru o.N. (Niemcy) i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (Polska)
Zrealizowane dzięki wsparciu Capital Cultural Fund, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.
Theatre o.N. to prawie 40-letnie stowarzyszenie aktorów i lalkarzy, reżyserów, muzyków i pisarzy. Założony w 1979/80 pod nazwą Zinnober, był pierwszym niezależnym teatrem w byłej NRD. Od 2010 roku teatr przy słynnym Kollwitzplatz koncentruje się na eksploracji i rozwoju teatru dla publiczności od dwóch lat. Od 2013 roku prezentuje dwa razy w roku „FRATZ International – Festiwal dla bardzo młodych”. Od 2016 roku regionalny festiwal 0-6 „Berliner Schaufenster” kończy program dla młodej publiczności. Ponadto teatr rozwija produkcje z dziećmi i nastolatkami na obszarach o niekorzystnych warunkach społecznych. Program dla dorosłych poświęcony jest rozwojowi nowych zabaw metodami teatru biograficznego i teatru lalek.
Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk jw.
***
MOŻNA / w ruchu to projekt mający na celu aktywne spotkania w ramach odbioru działań ruchowych oraz promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych. W Opolu, Kluczborku i Kędzierzynie-Koźlu – miastach bez stałych scen tanecznych – zaprezentowane zostaną polskie i niemieckie spektakle interaktywne i instalacje skierowane do dorosłych w towarzystwie dzieci w wieku od kilku miesięcy do pięciu lat.
Prezentacjom towarzyszyć będzie platforma skierowana do osób zajmujących się tańcem współczesnym dla dzieci i edukacją, połączona z kursem mistrzowskim prowadzonym przez Alfreda Zinolę – wybitnego choreografa pracującego na stałe w Niemczech. To projekt mający na celu aktywne spotkania w ramach odbioru działań ruchowych oraz promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych.
Wydarzenie jest częścią projektu MOŻNA / w ruchu, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca.