Ostrołęka/Festiwal Teatralny InQbator 2014: Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy „GOGOL” – reż. Lionel Menard

Zdjęcie: Ostrołęka/Festiwal Teatralny InQbator 2014: Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy „GOGOL” – reż. Lionel Menard

Fot. Katarzyna Chmura-Ciegiełkowska.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą teatralną tworzoną przez aktorów od lat związanych z Warszawskim Centrum Pantomimy. Spektakl na podstawie Płaszcza Gogola pokaże podczas Festiwalu Teatralnego InQbator 2014 w Ostrołęce. Artyści: „Spektakl Płaszcz w reżyserii Marcela Marceau, którego premiera odbyła się w 1951 roku, przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych mimodramów zbiorowych. Od tego czasu przedstawienie, wznawiane wielokrotnie zawsze wystawiane było niemal w niezmienionej formie. Trudno było więc oprzeć się wrażeniu, że spektakl stał się w dużym stopniu sztuką muzealną. W 2014 roku postanowiliśmy wraz z reżyserem Lionelem Menard ponownie odbyć tą podróż. Inspirowani twórczością Mikołaja Gogola chcemy zatrzymać się przy tych samych pytaniach i co ważne, podjąć ryzyko dostosowania tej sztuki do naszej epoki. Pragniemy odkryć ten mimodram raz jeszcze, analizując od nowa jego estetykę, przebudowując opowieść, zmieniając kompozycję muzyczną oraz kostiumy. Podążając za rozważaniami na temat uniwersalności sztuki pantomimy, staramy się ukazać, że główne zasady inscenizacji Marcela Marceau oraz poruszane w spektaklu tematy są ponadczasowe.”.

Tego śnieżnego poranka Rene postanowił, że przed pójściem do biura zajrzy, choć nadkładając drogi, do krawca Jacquesa. Nie może już dłużej sam cerować swojego płaszcza znoszonego do ostatniej niteczki. Ta wizyta zmieni bieg jego życia. Jednak nie sprawi tego świetliste spojrzenie córki krawca, młodziutkiej Pierrette… Powód jego cierpienia jest dużo bardziej błahy niż to… Przynajmniej według wszystkich tych, którzy go otaczają.

TRAILER

Reżyseria Lionel Menard | Asystent reżysera Maja Pieczerak | Scenografia i kostiumy Agnieszka Magiera | Maski i lalki Katarzyna Wróbel | Występują: Ewelina Grzechnik, Marta Grądzka, Paulina Szczęsna, Paweł Kulesza, Ireneusz Wojaczek, Bartłomiej Ostapczuk.

Lionel Menard – reżyser. Studiował w Ecole Internationale de Mimodrame de Paris pod dyrekcją Marcela Marceau. Występował w Compagnie de Marcel Marceau oraz CIE Philppe Genty. Wieloletni współpracownik i asystent Marceau. Od początku studiów zajmuje się pisaniem scenariuszy i reżyserią. Stale współpracuje z Bodecker & Neander Compagnie tworząc wszystkie ich spektakle. (Silence, Out of the blue, Satie, Deja Vu, Opus 4, Follow Light). Spektakl Agua De Lagrimas (2013 r.) był jego pierwszym kontaktem z Warszawskim Centrum Pantomimy, polską sztuką mimu, a także pierwszym zrealizowanym w naszym kraju spektaklem teatralnym.

TEATR Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą teatralną tworzoną przez aktorów od lat związanych z Warszawskim Centrum Pantomimy. Spektakle Teatru realizują uznani międzynarodowi twórcy sztuki pantomimy. Dzięki połączeniu umiejętności aktorów oraz wyobraźni i doświadczenia zapraszanych twórców staramy się ukazać, jak wiele sztuka Pantomimy ma do zaoferowania współczesnemu widzowi. Widzowi, dla którego pomimo swojej wieloletniej tradycji „sztuka poza słowami” często potrafi stanowić wspaniałe artystyczne odkrycie. Poprzednia propozycja Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy to Agua De Lagrimas w reż. Lionela Menarda. Premiera przedstawienia odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w sierpniu 2013 roku na Scenie Na Woli Teatru Dramatycznego m.st W-wy. Przedstawienie opowiadające o zapachu, pasji i miłości znajduje się w repertuarze Teatru Dramatycznego. Wystawiane jest również na festiwalach teatralnych w kraju i za granicą.
Spektakl Gogol także jest opowieścią o człowieku i jego pragnieniach. Tym razem jednak ukazaną w zupełnie inny sposób.

Szczegółowe informacje o Festiwalu Teatralnym InQbator znajdują się na stronie: www.festiwalinqbator.pl

Program festiwalu

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Ostrołęka: Ostrołęckie Centrum Kultury, ul. Inwalidów Wojennych 23 (Scena Główna)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close