Otrębusy: „Taniec w drodze i w relacjach” – performans badawczy Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej

Zdjęcie: Otrębusy: „Taniec w drodze i w relacjach” – performans badawczy Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej

Na zdjęciu: Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fot. Marta Ankiersztejn

Warszawska Pracownia Kinetograficzna zaprasza na performans badawczy Taniec w drodze i w relacjach, który odbędzie się w Pałacu Karolin – historycznej siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach. Wydarzenie obejmuje prezentację pt. Jak zapisywano niektóre polskie tańce i dlaczego?, zwiedzanie wystawy Centrum Folkloru Polskiego z udziałem badaczek-performerek oraz działania performatywne, mające na celu zachęcenie publiczności do różnych rodzajów aktywnego odbioru.

Wersja do druku

Udostępnij

Taniec ludowy, tańce narodowe, taniec tradycyjny – pod tymi nazwami kryją się różne formy tańca społecznego, czyli aktywności nakierowanej na bycie razem w ruchu i na interakcję. Kiedy trafiają na scenę w formie stylizowanej, nabierają funkcji artystycznej. Aspekt interakcji zmienia wtedy kierunek – zanika spontaniczna relacja między tańczącymi, wytwarza się zaś relacja między tańczącymi a oglądającymi.

W performansie Taniec w drodze i w relacjach członkinie Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej chcą przy użyciu choreologicznych narzędzi badawczych przyjrzeć się tańcowi społecznemu, reprezentowanemu w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. Choć formalnie sklasyfikowany i zamrożony w skodyfikowanej formie, wciąż kryje żywy potencjał tworzenia relacji międzyludzkich, możliwy do przekształcania w zgodzie z przemianami społecznymi, jakie zaszły między XX a XXI wiekiem. Poprzez różne formuły uczestnictwa w interakcji między performującymi a oglądającymi, wydarzenie ma zachęcić publiczność do różnych rodzajów aktywnego odbioru, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Pierwsza część wydarzenia będzie opowieścią o tańcu społecznym jako przedmiocie zainteresowania nauki o tańcu w Polsce w obszarze analizy i notacji ruchu (kinetografii). Dalsze części obejmują spotkanie z historią zespołu „Mazowsze” i z tańcami będącymi składową polskich tradycji lokalnych i wspólnej tradycji krajowej. Wykonawczynie poświęcą badawczo-performatywną uwagę jakościom ruchowym, więzi tańca z muzyką, funkcji tworzenia i utrzymywania relacji międzyludzkich, a także tematyce ograniczeń społecznych niesionych przez niektóre zasady zachowań tanecznych. Zapytają również o trwałość tradycji, o ich otwartość na innowacje i o relacje ze współczesnymi formami tańca społecznego.

Koncepcja: dr Hanna Raszewska-Kursa

Badaczki-performerki: dr Aleksandra Kleinrok, mgr Anna Opłocka-Perko, dr Hanna Raszewska-Kursa, dr Katarzyna Skiba

Produkcja: Fundacja „Myśl w Ciele”

Wsparcie (przestrzeń badawcza): Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

Logistyka i dokumentacja: Michał Kursa

Informacje praktyczne:

13.00-13.30 – prezentacja Jak zapisywano niektóre polskie tańce i dlaczego?; sala rekreacyjna na I piętrze

13.30-14.10 – zwiedzanie wystawy CFP z udziałem badaczek-performerek

14.10-15.00 – działania performatywne; sala rekreacyjna na I piętrze, w razie ładnej pogody także park wokół pałacu.

Do performansu można dołączyć w każdym momencie, ale dla pełniejszego doświadczenia organizator zachęca do uczestnictwa w całości wydarzenia.

Czas trwania:
ok. 120 min

Koszt:
Udział w spotkaniu w ramach biletu wstępu do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”

Rezerwacja:
telefon: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770
e-mail: kontakt@karolinmazowsze.pl
Liczba miejsc ograniczona.

Więcej: https://karolinmazowsze.pl/aktualnosci/taniec-w-drodze-i-w-relacjach-performans-badawczy-warszawskiej-pracowni-kinetograficznej

Facebook: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 13:00

Centrum Folkloru Polskiego Karolin, Otrębusy, ul. Świerkowa 2

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close