Paprotno/Okno – Zbliżenia 2021/Przepływy część 3: Katarzyna Sitarz, Sylvain Meret – pokaz pracy

Zdjęcie: Paprotno/Okno – Zbliżenia 2021/Przepływy część 3: Katarzyna Sitarz, Sylvain Meret – pokaz pracy

kno – Zbliżenia 2021/Przepływy część 3: Zanurzenie, Contiunuum

Trzecie spotkanie w ramach tegorocznego OKNA (Przepływy część 3: Zanurzenie, Continuum), wydarzenia organizowanego przez Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie, będzie poświęcone somatycznej eksploracji naszego „płynnego pochodzenia”. Prowadzeni przez dwoje artystów – tancerzy, choreografów i pedagogów: Katarzynę Sitarz i Sylvaina Mereta – zanurzymy się wspólnie w fizyczne i metaforyczne środowiska wodne. Pozostając w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, przyjrzymy się, jak „ciekła natura” przewodzi i przechowuje różne wymiary czasowości, lokalnej globalności oraz bogactwo znaczeń i śladów.

Wersja do druku

Udostępnij

Wychodząc od somatycznych technik pracy z ciałem i głosem, poszerzonej choreografii, improwizacji oraz autorskich metod wypracowanych przez za-proszonych twórców, pogłębimy możliwości odkrywania wewnętrznego ruchu, aż do pierwotnych impulsów, z których rodzimy się w każdej chwili. Poprzez świadomą praktykę oddechu, dźwięku i ruchu, wyostrzając zmysły i zmiękczając ciało, wypłyniemy poza utarte szlaki postrzegania, myślenia i działania.

Spróbujemy na nowo negocjować relacje między sztuką, środowiskiem a naszym ludzkim podejmowaniem społeczno-politycznych i kulturowych decyzji.

Projekt odbędzie się w gościnnej zabytkowej przestrzeni Pałacu w Paprotnie prowadzonej przez pasjonatów zaangażowanych w ocalanie materialnego dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego: rodzinną Fundację Lipczyńskich Pałac Paprotno. Otwarte spotkania zakończą się pokazem plenerowym

O prowadzących:

Katarzyna Sitarz – tancerka, performerka, choreografka, badaczka głosu i ruchu. W swoich praktykach artystycznych oscyluje pomiędzy sztuką, środowiskiem, choreografią eksperymentalną a kinestetycznym rozumieniem świata. Fascynuje ją relacja głosu, ciała i ruchu, z której tworzy wielowarstwowe, zmysłowe, polifoniczne prace. Od wielu lat studiuje techniki somatyczne oraz wokalno-improwizacyjne, ucząc się od mistrzów takich  jak Meredith Monk, Andrew Morrish, Lisa Nelson, czy Irena Tomazin. Jednocześnie zgłębia tajniki neurobiologii, lingwistyki oraz tradycyjnego śpiewu, które też eksploruje w swoich performatywnych działaniach, spacerach dźwiękowych, podcastach i instalacjach.

Jest współinicjatorką i kuratorką projektów twórczych i edukacyjnych Fundacji Witryna Kultury w Szczecinie i regularnie współpracuje m.in z Art Stations Foundation (Poznań/ Szwajcaria), Teatrem Kana w Szczecinie, Teatrem MAAS w Rotterdamie, a także z  instytucjami w Europie i na świecie.

Studiowała taniec i choreografię w Rotterdam Dance Academy, filologię słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim, Eksperymentalne Sztuki Performatywne w SMASH Berlin oraz głos w Instytucie Fizjologii Głosu Lichtenbergera w Niemczech. Obecnie jest w trakcie certyfikacji pracy metodą TRE®, która reguluje układ nerwowy poprzez neurogeniczne drżenia organizmu.

Sylvain Meret   – francuski tancerz, choreograf, improwizator, terapeuta i nauczyciel. Jego kariera taneczna zawsze przeplatała się z ciekawością zrozumienia relacji między ciałem a umysłem przez pryzmat uzdrawiania i transformacji. Studiował sztuki wizualne, taniec współczesny (P.A.R.T.S.) i terapię tańcem (Codarts). Jest licencjonowanym edukatorem i terapeutą Ruchu Somatycznego (Somatic Movement) oraz ambasadorem zarządu ISMETA. Metody Continuum uczył się od jej twórczyni, Emily Conrad, szkoląc się także u ekspertów z zakresu somatyki ruchowej takich jak Christine Caldwell czy Amber Grey. Został inicjowany w kilku formach starożytnej mądrości ciała w Brazylii, na Ałtaju, u mistrza Qi Gong Li Jung Fenga oraz u indiańskiego szamana Dancing Thunder.

Od 20 lat zajmuje się taneczną i muzyczną formą improwizacji/ kompozycji, intensywnie współpracując m.in. z Katie Duck, Makiko Ito i Collectif Tutti. Na podstawie tych doświadczeń, w połączeniu z metodą Continuum, Sylvain rozwija badania nad dźwiękiem i ruchem w odniesieniu do stanów mózgu, świadomości, transu, ucieleśnienia, powięzi i tkanki łącznej, świadomości komórkowej oraz głębokiego połączenia z naszym środowiskiem.

Poprzez stowarzyszenie Le Souffle Co-Créateur Sylvain aktywie szerzy dostęp do Ruchu Somatycznego prowadząc warsztaty, zajęcia, odosobnienia i prywatne sesje we Francji i Europie. Obecnie współtworzy szkolenie Somanaute, badające ludzki potencjał poprzez świadome partnerstwo z naturą jako inteligentnym i ewoluującym twórczym strumieniem.

Sylvain Meret. Fot. z archiwum artysty

Sylvain Meret. Fot. z archiwum artysty

Katarzyna Sitarz. Fot. z archiwum artystki

Katarzyna Sitarz. Fot. z archiwum artystki

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:30

Fundacja Lipczyńskich Pałac Paprotno, Paprotno 28, 72-343

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close