Płock: Noc Muzeów 2023 w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Zdjęcie: Płock: Noc Muzeów 2023 w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Noc Muzeów 2023 w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Grafika: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wieczór pełen atrakcji we wszystkich swych siedzibach i oddziałach, między innymi warsztaty taneczne. Wstęp jest darmowy.

Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum zaprasza wszystkich do udziału w konkursie na najbardziej wierne epoce i efektowne przebranie w stylu secesyjnym lub art déco. Udział w konkursie wziąć może każdy – panie, panowie, dzieci (pod opieką dorosłej osoby). Wystarczy skompletować strój i 13 maja w godz. 17.00–21.00 zgłosić się do naszego konkursowego stanowiska w holu kamienicy przy Kolegialnej 6. Muzealna fotografka zrobi gościom zdjęcia, a potem wszystkie fotografie zostaną ocenione i o godz. 22.00 w auli przy Kolegialnej 6 zostaną ogłoszone wyniki (jeśli nie uczestnicy konkursu nie będą mogli zostać na ogłoszeniu wyników – organizator zgłosi się do nich sam). Muzeum ma cenne nagrody: autorzy trzech najlepszych przebrań w stylu secesyjnym i trzech najlepszych przebrań w stylu art déco otrzymają do nas bony do Empiku o wartości 300 zł.

Kamienica secesyjna przy Tumskiej 8
Godz. 17.00–24.00
Ostatnie wejście: godz. 23.15

Goście znajdą tu wystawy, tj. Secesja z nowymi salami z malarstwem i rzeźbą Bolesława Biegasa oraz Salą Galicyjską oraz historyczną wystawę X wieków Płocka.
Na patio kamienicy należy wypatrywać tancerzy. Goście będą podziwiać tańce z epoki w ich wykonaniu. Odważni będą mogli także zawirować w walcu. Pokazy i nauka walca na patio Tumskiej 8 o godzinie 18.00, 19.00, 20.30 i 21.30.

Kamienica art déco przy ul. Kolegialnej 6
Godz. 17.00–24.00
Ostatnie wejście: godz. 23.15

Przy Kolegialnej 6 czeka na gości jedyna w Polsce wystawa stała sztuki dwudziestolecia międzywojennego z Martwą naturą Tamary Łempickiej i autem Jowett z roku 1926.
Na patio kamienicy goście także spotkają tancerzy. Przy Kolegialnej 6 będą tańczyli wspólnie lindy hop. Pokazy i warsztaty tego tańca odbędą się o godz. 20.00 i 21.00.

Dodatkowo w małej Sali wystawy czasowych przy ul. Kolegialnej obejrzeć będzie można wystawę archeologiczną Na skraju tęczy pod smoczą strażą prezentującą niezwykle cenne trzy skarby z końca epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. W auli obok sali wystawowej prezentować będziemy film Z otchłani pradziejów.

Spichlerz przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b
Godz. 17.00–24.00
Ostatnie wejście: 23.15

Spichlerz, Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zaprasza na wystawę Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało…, przygotowaną przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.
W Spichlerzu czekać będą na gości dwie wystawy stałe – Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata i Sztuka Dalekiego Wschodu z piękną wg organizatorów Wielką falą w Kanagawie (w oryginale).

Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7
Godz. 17.00–24.00
Ostatnie wejście: 23.15

W dawnej bożnicy będzie można obejrzeć wystawę Blum/Cieśniewski. A jednak życie izraelskiej malarki i graficzki Avivy Blum oraz polskiego malarza Wojciecha Cieśniewskiego.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Godz. 14.00–20.00
Ostatnie wejście: godz. 19.15

Skansen to pamiątka po osadnictwie przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec na terenach północnego Mazowsza od XVII do połowy XIX wieku. Czeka tam na gości wyremontowany dawny kościół ewangelicko-augsburski, szkoła, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem. W Noc Muzeów skansen zaprasza na regionalne warsztaty taneczne.

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie przy ul. Rynek 1
Godz. 15.00–22.00
Ostatnie wejście: godz. 21.15

Placówka zbiera i dokumentuje zabytki związane z żeglugą, handlem i obyczajami ludzi zamieszkującej tereny Środkowej Wisły oraz obszar dawnej ziemi wyszogrodzkiej. Poza działami: archeologii, etnografii, wielokulturowości i wojen światowych można zobaczyć dział ilustrujący florę i faunę tego odcinka rzeki.
W Noc Muzeów o godz. 18.00 odbędzie się tam spotkanie podsumowujące poszukiwania mogiły powstańczej z roku 1863.

Więcej informacji: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Płock: Muzeum Mazowieckie w Płocku (różne lokalizacje)

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close