Płock/Scena dla tańca 2019: NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej „Danza Bolero de Ravel”

Zdjęcie: Płock/Scena dla tańca 2019: NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej „Danza Bolero de Ravel”

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, „Danza Bolero de Ravel”, NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej

Wersja do druku

Udostępnij

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na spektakl Danza Bolero de Ravel w wykonaniu NTF Teatru Tańca Małgorzaty Matuszewskiej. Będzie to zarazem inauguracja tegorocznej edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca Scena dla tańca. NTF to wyjątkowa grupa wśród polskich teatrów tańca, z własnym językiem artystycznym, wypracowanym m.in. na bazie tańca flamenco. Spektakl, który widzowie będą mogli zobaczyć w sobotę 16 marca to dwuczęściowa opowieść o kobiecie  zmiennej, pełnej pasji i życia. Choreografię do obu części, pierwszej  Danza i drugiej Bolero de Ravel, przygotowała Małgorzata Matuszewska.

Projekty NTF Teatru Tańca prezentowane były na licznych festiwalach sztuki m.in.: Festiwalu Sztuki Współczesnej Rozdroże w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Flamenco Duende w Poznaniu, Festiwalu Sztuki Niezależnej Re:wizje w Warszawie, Warszawskiej Scenie Tańca, Gdańskim Festiwalu Tańca, Warszawskich Dniach F.G. Lorki i wielu innych.

Opis spektaklu:

Danza

W Danza przeplatają się choreografie nawiązujące do technik tańca hiszpańskiego charakterystycznych dla różnych epok, od XVII do XX wieku: hiszpańskiego tańca dawnego, sztuki flamenco i clasico español. W kompozycjach występuje również element fuzji, łączenia technik hiszpańskich ze współczesnymi technikami tańca. Całość kompozycji pozostaje w dialogu z obrazami filmowymi Andrzeja Misiuka, wielokrotnie nagradzanego autora i operatora filmów przyrodniczych.

Z przepełnionego ptasim śpiewem ogrodu, gdzie damy dworu bawią się w ciuciubabkę do dźwięków danza española, przenosimy się we współczesność. Podziwiamy uwodzicielskie piękno guajiry, doświadczamy miłości i czułości matki, zanurzamy się w tajemniczy świat kobiecych uczuć. /taniec.subiektywnie/

Bolero de Ravel

Utwór Maurice’a Ravela jest stylizacją tańca hiszpańskiego o tej samej nazwie bolero. Został skomponowany w 1928 roku dla zespołu baletowego Idy Rubinstein, a pierwszą w historii tańca choreografię przygotowała Bronisława Niżyńska  siostra genialnego Wacława Niżyńskiego. Małgorzata Matuszewska w oryginalny sposób przenosi klasyczny temat w przestrzeń współczesnej sceny, nadając mu nowy, świeży wymiar.

O czym opowiada wachlarz? Zapewne każdy zrozumie jego mowę inaczej. Bolero Teatru Tańca NTF to przede wszystkim opowieść o kobiecie – zmiennej, pełnej pasji i życia. /taniec.subiektywnie/

Choreografia: Małgorzata Matuszewska 

NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej:

Karolina Łucznik, Małgorzata Matuszewska, Anna Ochman, Agata Teodorczyk

Produkcja: Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki

Trailer spektaklu: tutaj

Wstęp na zaproszenia dostępne w Bileterii POKiS od 7 marca 2019 roku.

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

***

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, finansowe wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju. W tym roku, oprócz Płocka, na mapie Sceny dla tańca znajdą sięm.in. Bytom, Słupsk, Wrocław i Zakopane.

IMIT (miniaturka) Scena dla tańca 2017 (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Płock: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, ul. Jakubowskiego 10, Sala widowiskowa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close