Pokazy w ramach Sceny dla tańca

Zdjęcie: Pokazy w ramach Sceny dla tańca

Wersja do druku

Udostępnij

1 września w Instytucie Teatralnym ruszają pierwsze pokazy polskich spektakli tanecznych w ramach jednego z programów departamentu tańca Instytutu Muzyki i Tańca. Działalność programu inaugurują solowe przedstawienia Aleksandry Borys i Anny Nowickiej zrealizowane w cyklu Solo Projekt w poznańskim Starym Browarze (2010). Jednocześnie otwierają one Przegląd Nowego Tańca (pokazy eksperymentalnych spektakli tańca z Polski mi z zagranicy), którego kuratorką jest Marysia Stokłosa. Prezentacje PNT odbywają się we współpracy ze Sceną dla Tańca.

Jedną z największych bolączek twórców tańca w Polsce jest brak możliwości regularnej prezentacji spektakli. Tymczasem jest to warunek sine qua non dojrzewania dzieł i rozwoju warsztatu − zarówno choreografa, jak i tancerza. Temu brakowi chce zapobiec Scena dla tańca − programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca Jego założeniem jest dofinansowanie projektów, zapewniających stała obecność spektakli tanecznych na scenach teatralnych w całej Polsce. W ramach programu sceny mogą nawiązywać długoletnią współpracę z niezależnymi teatrami tańca i choreografami lub z zawodowymi i instytucjonalnymi zespołami tanecznymi. Program spiera wyłącznie regularne prezentacje − nie finansuje pokazów spektakli tanecznych w ramach festiwali, projektów inwestycyjnych, ani produkcji nowych spektakli tanecznych.

Celem programu jest umożliwienie szerokiej publiczności regularnego dostępu do wydarzeń artystycznych z dziedziny tańca, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów, gdzie pomimo istniejącej dużej liczby zespołów nie ma stałej sceny dla tańca lub nie jest prowadzona żadna działalność artystyczna w dziedzinie tańca. Długofalowym celem jest także działalność na rzecz podnoszenia kwalifikacji zawodowych tancerzy poprzez wspieranie regularnych prezentacji spektakli.

Wśród pokazywanych prac znajdą się m.in Orzech.Wiewiórka Grupy Koncentrat (Teatr IMKA w Warszawie), Folk? A ja się nie zgadzam Edyty Kozak i Rolanda Rowińskiego, (CSW w Warszawie) Kobieta, która zamiata las Teatru Tańca i Muzyki Kino Variatino, Z nieba do ziemi… Iwony Gilarskiej (Centrum Inicjatyw Artystycznych), Zdarzenia Pracowni Fizycznej (Teatr Nowy w Łodzi) i Projekt: 3 siostry (Teatr Nowy w Krakowie). Swoje prace zaprezentują w ramach sceny artyści z Trójmiasta, Warszawy, Łodzi, Krakowa. Oprócz wymienionych miast pokazy odbędą się także w Opolu i Bytomiu.

Szczegółowy program i informacje:

http://www.scenadlatanca.pl

http://www.imit.org.pl (zakładka programy/departament tańca)

Instytut Muzyki i Tańca

Marta Michalak

tel. +48 22 692 09 69

marta.michalak@imit.org.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close