Polska trasa spektaklu „USŁYSZEĆ TANIEC”

Zdjęcie: Polska trasa spektaklu „USŁYSZEĆ TANIEC”

„Hello, My Friend!”. Fot. Maciej Zakrzewski.

Wersja do druku

Udostępnij

USŁYSZEĆ TANIEC to niezwykły spektakl różnych form stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethno-jazzowej granej na żywo. Barwne widowisko, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka – tańca. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA, tacy jak tancerka Marta Czyż (Taniec z Gwiazdami), gitarzysta flamenco Michał Czachowski (Indialucia). W ramach projektu Usłyszeć taniec, od premiery w lipcu 2014 roku zrealizowaliśmy ponad 100 koncertów, pokazów i warsztatów, w takich salach jak Teatr Muzycznym w Łodzi, Filharmonia Kaszubska czy Amfiteatr Opery Nova w Bydgoszczy.

W ramach jesiennej trasy koncertowej widowiska Usłyszeć taniec obędzie się 9 spektakli w całej Polsce.

 

Szczegóły będą publikowane na bieżąco na profilu: https://www.facebook.com/uslyszectaniec/

Oraz na stronie: http://www.uslyszectaniec.pl/#wydarzenia

Celem projektu Usłyszeć Taniec jest pokazanie współczesnego oblicza najbardziej rozwiniętych form tańca etnicznego jakimi są: flamenco, taniec irlandzki i step amerykański. W spektaklu dużą role odgrywa też taniec współczesny, który pełni rolę narratora. Stanowi naturalną kontynuacje trendów, zachodzących w świecie pozostałych forma tańca, wykorzystywanych w projekcie. Przeważnie taniec ludowy prezentowany jest kontekście prezentacji tematycznych, przeglądów folkloru czy innych tego typu imprez, gdzie tradycja jest przedstawiana jednoznacznie, jako miniona kultura poprzednich pokoleń. Według twórców jest to obraz zniekształcony i niepełny.  W takich kulturach jak flamenco, ewolucja tradycji jest procesem ciągłym. Obok siebie funkcjonuje muzyka i taniec dziadków, rodziców i młodych, przez co tradycja i współczesność to synonimy. W Usłyszeć Taniec artyści starają się pokazywać obok siebie z jednej strony formy wręcz archaiczne, jak i najnowsze trendy. Poszukiwać wspólnego mianownika, pokazując, co je łączy, spotykając się na płaszczyźnie rytmu i wspólnej estetyki, która sprawia, że całość jest spójna.

Muzyka grana na żywo stanowi nieodłączny element projektu Usłyszeć Taniec. Jej obecność podkreśla role tancerza perkusyjnego jako jednocześnie tancerza i muzyka. Pokazuje, że taniec może być jednocześnie muzyką, co jest tak bardzo naturalne, między innymi dla niektórych plemion afrykańskich, w których kulturach nie funkcjonują osobne słowa na muzykę i taniec. Bardzo ważna jest też relacja tancerza z muzykiem, którą artyści chcą ukazać.

Trailer

 

Taniec:

Mateusz Wójcik (twórca i choreograf) – step irlandzki

Agata Teodorczyk – step flamenco

Karol Drzewoszewski – step amerykański

Marta Czyż – taniec współczesny

Muzyka:

Tomasz Biela (kierownik muzyczny) – gitara elektryczna, akustyczna i jazzowa

Michał Czachowski – gitara flamenco, cajon
Ewelina Grygier – flet irlandzki
Małgorzata Mycek – wokal, perkusjonalia
Andrzej Kowalski – gitara basowa, kontrabas
Wojciech Braszak – saksofon sopranowy i altowy

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Legionowo: Miejski Ośrodek Kultury, Park Solidarności (za ratuszem) - w ramach Nocy Kultury.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close