Polski Teatr Tańca, Już się zmierzcha + Wo-man w pomidorach, chor. Ewa Wycichowska/Yossi Berg. Auli Artis w Poznaniu

Zdjęcie: Polski Teatr Tańca, Już się zmierzcha + Wo-man w pomidorach, chor. Ewa Wycichowska/Yossi Berg. Auli Artis w Poznaniu

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu Już się zmierzcha:

Pierwotną, choć nie dosłowną inspiracją do Już się zmierzcha była dla Ewy Wycichowskiej słynna Bergmanowska scena gry o życie ze Śmiercią w Siódmej pieczęci. Wyrafinowany pojedynek jaki toczą bohaterowie z przytłaczającą swoją sceniczną postacią (tancerz na szczudłach) i eschatologiczną grozą – Śmiercią u Ewy Wycichowskiej kończy się przekornie i paradoksalnie optymistycznie, budując refleksje dotyczące prawdziwej siły i nadziei.

Inscenizacja i choreografia: Ewa Wycichowska

Muzyka: Henryk Mikołaj Górecki

Kostiumy (wersja wznowieniowa): Adriana Cygankiewicz

Premiera: 05.10.1994. (na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu)

Wznowienie: 01.12.2005. (na scenie NorrlandsOperan w Umea – Szwecja)

O spektaklu Wo-man w pomidorach:

Spektakl Yossi Berga to nieco nostalgiczna, ale nie pozbawiona żartobliwych akcentów, opowieść o kobietach i mężczyznach, blondynkach i macho, o stereotypach, którym ulegamy wpadając we własne pułapki. Formę przedstawienia budują charakterystyczne dla teatru tańca elementy, których programowy synkretyzm pozwala łączyć w jedną całość taniec, śpiew i działania aktorskie, elementy kultury wysokiej z cytatami z życia codziennego.

Kształt plastyczny spektaklu stworzyła Dalia Lider, naczelny scenograf Batsheva Dance Company, która projektuje kostiumy dla światowej czołówki choreografów m.in. Ohada Naharina i Wima Vandekeybusa.

Spektakl wyróżniony „Bursztynowym Faunem”, główną nagrodą II Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa w Gdyni.

Choreografia: Yossi Berg.

Premiera: 23. marca 2002.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Aula Artis w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close