Posiadło Księży Młyn/Łódź: projekt // STOP-MOTION // transmedialny

Zdjęcie: Posiadło Księży Młyn/Łódź: projekt // STOP-MOTION // transmedialny

ASF

Wersja do druku

Udostępnij

STOP-MOTION to projekt powstający w ramach festiwalu Łódź – miasto transgraniczne, sztukatransmedialna. Za pomocą przedmiotów znalezionych, nawiązujących do fabrycznej atmosferyPosiadła, powstaje performance transmedialny, wykorzystujący video-art, rzeźbę, taniec, obraz,dźwięk. Jednym z głównych mechanizmów jest powtarzalność i zapętlenie. To działaniew przestrzeni, rozwijające się w czasie, podobnie jak utwór muzyczny, posiada swój rytm,preludium i finał. Jest zbudowane na geometrycznych zależnościach i powiązaniach międzyposzczególnymi obrazami. Działania twórcze stworzą jeden, mechaniczny organizmw niektórych miejscach skrzypiący, w innych naoliwiony, jak stara maszyna w szwalni.W trakcie performance powstają nie tylko wewnętrzne zależności między osobami i ichprojektami. Bardzo silnie, wręcz namacalnie łączy ich oplatająca nić/bandaż/tkanina, rozwijającasię w trakcie trwania projektu, powoli przekształcająca miejsce spotkania w kokon.Ta spowijająca ich materia, to z jednej strony element łączący, ochraniający, formaprzetrwalnikowa pozwalająca na wyklucie, z drugiej twór zamykający, oddzielającyod prawdziwej przestrzeni, życia, oplatająca pajęczyna, w której powolne drgania zbliżają ofiarę
do nieuchronnego końca.STOP -MOTION to połączenie miejsca, przedmiotów i ludzi, to spotkanie. Składa się z rzeczyznalezionych, nadpsutych, wyrzuconych na brzeg przez nieruchoma, uśpioną fabrykę, którasama w sobie jest miejscem nieprzypadkowym. To przestrzeń, która znajduje się w trybiepomiędzy, zastygła między wczoraj a jutrem. Powoli rozpada się, czekając na przemienienie.STOP -MOTION to nie tylko technika animacji, dzięki której fizycznie manipulowany obiektwydaje się poruszać samodzielnie. To również przycisk, który zatrzymuje maszynę, urządzenie,kiedy coś idzie nie tak. Przycisk ten służy również do zatrzymania taśmy, przyjrzeniasię pojedynczej klatce, schwytania chwili jak muchy w pajęczynę. To moment graniczny,pomiędzy, tuż przed, zaraz po. Formą końcową projektu będzie próba jego uchwycenia,rejestracja video, oraz ślad w festiwalowym katalogu. Obie formy będą prezentowane nafestiwalach sztuki, zarówno w Polsce, jak i zagranicą.Projekt koordynują prof. Jolanta Wagner oraz Marta Ostajewska. Asystują im KonradSzymański i Suavas Lewy. Studenci z Pracowni Malarstwa, prowadzonej przez panią prof.Jolantę Wagner (Wydział Edukacji Wizualnej na ASP im. W. Strzeminskiego w Łodzi) wezmąaktywny udział w wydarzeniu.

Projekt STOP -MOTION skierowany jest do studentów Akademii Sztuk Pięknych, PaństwowejWyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz Akademii Muzycznej w Łodzi, atakże do absolwentów i artystów różnych dziedzin sztuki. Zainteresowani udziałem w projekcieproszeni są o wysłanie zgłoszenia nie później niż do 18 września 2012 r. Zgłoszenie do pobrania
na stronie wydarzenia.Spośród wybranych zgłoszeń zaprosimy dwadzieścia osób do wzięcia udziałuw spotkaniu/audycji. Spotkanie odbędzie się w przestrzeni performance – hali pofabrycznejw Łodzi w dniach 5-6 października 2012 r. Próby z udziałem od dziesięciu do dwudziestuartystów rozpoczyną się 8 października 2012 r. i będą trwały do dnia performance.Osobą kontaktową jest Marta Ostajewska. Zgłoszenia oraz wszelkie pytania proszę wysyłać naadres: marta.ostajewska@gmail.com bądź dzwonić pod numer gsm: 0-665588090.Udział w projekcie STOP-MOTION jest dobrowolny i nie ograniczony zobowiązaniamifinansowymi.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 09:00

Posiadło Księży Młyn, Łódź 2012

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close