Poznań/2. Festiwal „Granice natury – granice kultury”: Luisa Mateo Dupleich Rozo, Monika Błaszczak „Święto wiosny. Preludium”

Zdjęcie: Poznań/2. Festiwal „Granice natury – granice kultury”: Luisa Mateo Dupleich Rozo, Monika Błaszczak „Święto wiosny. Preludium”

Luisa Mateo Dupleich Rozo, Monika Błaszczak „Święto wiosny. Preludium”. 2. Festiwal „Granice natury – granice kultury”

2. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Granice natury – granice kultury potrwa w Polskim Teatrze Tańca od 27 do 30 kwietnia 2022.

Święto Wiosny: Preludium to projekt Luisy Mateo Dupleich Rozo (Boliwia) i Moniki Błaszczak (Polska), obejmujący pracę choreograficzną, cykl filmów, tekstów i obiektów fotogrametrycznych, zgłębiających procesy uz drawiania, życia i budowania relacji.

Wersja do druku

Udostępnij

Święto Wiosny: Preludium jest celebracją twórczej siły wiosny i aktem opłakiwania strat, których doświadczamy w czasach kryzysu klimatycznego jako wynik ludzkich działań. Wywodzące się z pokoleń, które doświadczyły wysiedleń, ludobójstwa i wojny, artystki na nowo wyobrażają sobie swój stosunek do swoich matczynych ziem w sposób, który honoruje i szanuje ziemię oraz jej pamięć. Splatają razem swoje migracyjne, miejskie, post-internetowe, południowoamerykańskie i wschodnioeuropejskie dziedzictwo w procesie celebrowania swojej queerowej płodności i sojuszu, rodząc nowe życie i zaznaczając siłę tego związku jako preludium do wieczności. Praca wpisuje się w szerszy kontekst badań nad spektrum intymności i uczucia, nielinearnym czasem i hauntologicznymi aspektami ruchu.

Święto Wiosny: Preludium miało swoją premierę w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu w ramach Malta Festival 2021 i od tego czasu otrzymało wsparcie od Fundacji Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej i Designu Vox-Artis, Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania, Sejf & Dym Recordings, Teatru Nowszego, Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacji Talenty, MOS Gorzów, Auli Artis.

Koncept, choreografia, performans: Monika Błaszczak, Luisa Mateo Dupleich Rozo
Kostiumy: Tomasz Armada
Czas trwania: 45 minut

Monika Błaszczak jest polsko-łemkowską choreografką, tancerką, artystką interdyscyplinarną i badaczką. Jako absolwentka Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance w Londynie oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu aktywnie wykorzystuje swoje doświadczenia do konstruowania wolnych od przemocy praktyk choreograficznych. W swojej pracy zajmuje się intersekcją hauntologii, ruchu i cielesności w czasach kryzysu klimatycznego, szczególnie w swoim długofalowym projekcie Solilokwium. Jest założycielką i członkinią kolektywu tanecznego MassHysteria. Prezentowała prace m.in. w Tate Modern, Lilian Baylis Studio, Sadler’s Wells, The Barbican, V&A Museum, V.O. Curations, South London Gallery, The Place i innych.

Luisa Mateo Dupleich Rozo jest boliwijską artystką multidyscyplinarną, badaczką ruchu i ambasadorką kultury. Ukończyła Escuela de Ballet Cubano-Boliviano w La Paz oraz Trinity Laban Conservatoire w Londynie w 2019 roku. Zaprezentowała wiele performansów, dzieł choreograficznych i dźwiękowych w Londynie, Boliwii i Norwegii, oraz współpracowała z artystami multidyscyplinarnymi z całego świata. Luisa zajmuje się procesami partycypacyjnymi, tworząc abstrakcyjne, sceniczne krajobrazy służące do projekcji naszej ludzkiej [pod]świadomości, poszukując alternatywnych języków i zbiorowych narracji, aby pozwolić ewoluować naszej nowoczesnej wrażliwości.

***

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Granice natury – granice kultury zderza różne stylistyki i rozumienia pojęć „natura” i „kultura”. Festiwal w swoim założeniu ma prezentować bogactwo i różnorodność sztuki tańca, która nie pozostaje obojętna wobec otaczającej natury.

Bilety
Spektakl:
Normalny: 70 zł
Ulgowy: 40 zł

Dostępne w siedzibie Teatru oraz w serwisie bilety24.pl.

Karnety (4 spektakle)
Normalny: 210 zł
Ulgowy: 120 zł

Dostępne wyłącznie w siedzibie Teatru w godzinach 10.00-18.00 (pn.-pt.) oraz na 30 minut przed spektaklami repertuarowymi i wydarzeniami odbywającymi się przy ul. Taczaka 8. Pula karnetów jest limitowana.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Poznań: ul. Taczaka 8

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close