
Fot. Art Stations Foundation.
Fot. Art Stations Foundation.
Warsztat Re-kompozycja proponuje wymianę doświadczeń związanych z indywidualnymi praktykami choreograficznymi. Zaprasza uczestników do podjęcia próby identyfikacji własnego podejścia do tworzenia tańca, otwiera pole do dyskusji nad indywidualnymi metodami, proponuje dosłowną wymianę praktyk między uczestnikami zajęć: grę z założeniami poszczególnych metod, ich wspólne rozwijanie, upraszczanie lub przekształcanie. Kompozycja (choreografia) zawiera w sobie możliwość wielu praktyk, w jej obrębie często jesteśmy w stanie używać jej narzędzi na wiele różnych sposobów. Motywem przewodnim warsztatu jest pytanie o to, jak konstruujemy znaczenia, komponując relacje pomiędzy różnego rodzaju obiektami – czy to „obiektami” choreograficznymi (ruchem) czy innymi elementami przedstawienia (światło, muzyka, przestrzeń, kostium, etc).
Punktem wyjścia dla warsztatu, którego podstawę stanowić będzie praca nad indywidulanym materiałem każdego z uczestników, będzie przykład strategii choreograficznej artysty, w ramach której z wielu różnych zgromadzonych (choćby dzięki edukacji) i zapisanych w pamięci elementów – tanecznych stylów, gestów i imitacji konkretnych technik – re-komponuje on materiał zdolny odsłonić wiele zapisanych w moim ciele warstw. Warstw na swój sposób wspólnych także innym ciałom (poprzez użycie znanych technik i stylów), a jednocześnie indywidualnie przez ciało przekształconych, decydujących o mojej wyjątkowości. Choreografia jest tu zatem postrzegana jako tworzenie własnej gramatyki, własnej składni dla zgromadzonego przez lata cielesnych doświadczeń słownika; z kolei nieustanną re-kompozycję tego słownika za pomocą indywidulanej gramatyki i w obrębie kolejnych prac artysta rozumie jako swoją indywidualną praktykę – strategię choreograficzną.
Étienne Guilloteau, tancerz i choreograf. W 2002 roku ukończył szkołę P.A.R.T.S. i dołączył do grona artystów wp Zimmer (www.wpzimmer.be) w Antwerpii, co pozwoliło mu na stworzenie prezentowanych na wielu europejskich scenach spektakli, m.in. duetów Skènè (z Claire Croizé /2004, w Starym Browarze w 2005) i La Magnificenza, (z Vincentem Dunoyer oraz reżyserem światła Hansem Meijerem/ 2006), czy współtworzonej z Claire Croizé video instalacji Dido inspirowanej Dydoną i Eneaszem Purcella (2007). Praktyka choreograficzna Etienne eksploruje dramaturgiczną relację między tańcem, muzyką i światłem. Długoletni research zaowocował scenicznymi „etiudami” – spektaklem dla dzieci Prima dell’atto do muzyki Debussy’ego oraz DAAD, solo do muzyki Johna Cage’a (Experiences). W 2010 roku prestiżowy brukselski Kunsten festival des art wyprodukował (prezentowany także w Poznaniu w 2012) spektakl Tres Scripturae stworzony i wykonywany razem z pianistą Alainem Franco i reżyserem światła Hansem Meijerem. Najnowszy spektakl Synopsis of a Battle (2013) miał premierę w Kaaitheater w kontekście La Biennale of Charleroi Danses. Oprócz kariery choreograficznej, Etienne tańczył także dla wielu innych artystów (Vincent Dunoyer, ROSAS, Charlotte Vanden Eynde), a z Claire Croizé i Markiem Vanrunxt współpracuje na stałe. Jednocześnie Etienne jest liderem Action Scénique – kolektywu niezależnych artystów (stworzonego z Claire Croizé i Nadą Gambier), który w latach 2013-2016 jest wspierany przez europejską sieć APAP (advancing performing arts project).
Deadline nadsyłania zgłoszeń mija w poniedziałek 11 marca 2015 roku.
Zgłoszenia wraz z profesjonalnym CV należy przesyłać na adres: e-mail
W tytule zgłoszenia: AAT Guilloteau
Koszt uczestnictwa: 250zł
Coaching zakończony zostanie otwartym pokazem pracy uczestników warsztatu.