Poznań/Alternatywna Akademia Tańca 2015: Étienne Guilloteau – coaching „Re-kompozycja”

Zdjęcie: Poznań/Alternatywna Akademia Tańca 2015: Étienne Guilloteau – coaching „Re-kompozycja”

Fot. Art Stations Foundation.

Wersja do druku

Udostępnij

Warsztat Re-kompozycja proponuje wymianę  doświadczeń związanych z indywidualnymi praktykami choreograficznymi. Zaprasza uczestników do podjęcia próby identyfikacji własnego podejścia do tworzenia tańca, otwiera pole do dyskusji nad indywidualnymi metodami, proponuje dosłowną wymianę praktyk między uczestnikami zajęć: grę z założeniami poszczególnych metod, ich wspólne rozwijanie, upraszczanie lub przekształcanie. Kompozycja (choreografia) zawiera w sobie możliwość wielu praktyk, w jej obrębie często jesteśmy w stanie używać jej narzędzi na wiele różnych sposobów. Motywem przewodnim warsztatu jest pytanie o to, jak konstruujemy znaczenia, komponując relacje pomiędzy różnego rodzaju obiektami – czy to „obiektami” choreograficznymi (ruchem) czy innymi elementami przedstawienia (światło, muzyka, przestrzeń, kostium, etc).

Punktem wyjścia dla warsztatu, którego podstawę stanowić będzie praca nad indywidulanym materiałem każdego z uczestników, będzie przykład strategii choreograficznej artysty, w ramach której z wielu różnych zgromadzonych  (choćby dzięki edukacji) i zapisanych w pamięci elementów –  tanecznych stylów, gestów i imitacji konkretnych technik – re-komponuje on materiał zdolny odsłonić wiele zapisanych w moim ciele warstw. Warstw na swój sposób wspólnych także innym ciałom (poprzez użycie znanych technik i stylów), a jednocześnie indywidualnie przez ciało przekształconych, decydujących o mojej wyjątkowości. Choreografia jest tu zatem  postrzegana jako tworzenie własnej gramatyki, własnej składni dla zgromadzonego przez lata cielesnych doświadczeń słownika; z kolei nieustanną re-kompozycję tego słownika za pomocą indywidulanej gramatyki i w obrębie kolejnych prac artysta rozumie jako swoją  indywidualną praktykę  –  strategię choreograficzną.

Étienne Guilloteau, tancerz i choreograf. W 2002 roku ukończył szkołę P.A.R.T.S. i dołączył do grona artystów wp Zimmer (www.wpzimmer.be) w Antwerpii, co pozwoliło mu na stworzenie prezentowanych na wielu europejskich scenach spektakli, m.in. duetów Skènè (z Claire Croizé /2004, w Starym Browarze w 2005) i La Magnificenza, (z Vincentem Dunoyer oraz reżyserem światła Hansem Meijerem/ 2006), czy współtworzonej z Claire Croizé video instalacji Dido inspirowanej Dydoną i Eneaszem Purcella (2007). Praktyka choreograficzna Etienne eksploruje dramaturgiczną relację między tańcem, muzyką i światłem. Długoletni research zaowocował scenicznymi „etiudami” – spektaklem dla dzieci Prima dell’atto do muzyki Debussy’ego oraz DAAD, solo do muzyki  Johna Cage’a (Experiences). W 2010 roku prestiżowy brukselski Kunsten festival des art wyprodukował (prezentowany także w Poznaniu w 2012) spektakl Tres Scripturae stworzony i wykonywany razem z pianistą Alainem Franco i reżyserem światła Hansem Meijerem. Najnowszy spektakl Synopsis of a Battle (2013) miał premierę w Kaaitheater w kontekście  La Biennale of Charleroi Danses. Oprócz kariery choreograficznej, Etienne tańczył także dla wielu innych artystów (Vincent Dunoyer, ROSAS, Charlotte Vanden Eynde), a  z Claire Croizé i Markiem Vanrunxt współpracuje na stałe. Jednocześnie Etienne jest liderem Action Scénique – kolektywu niezależnych artystów (stworzonego z Claire Croizé i Nadą Gambier), który w latach 2013-2016 jest wspierany przez europejską sieć APAP (advancing performing arts project).

 

Deadline nadsyłania zgłoszeń mija w poniedziałek 11 marca 2015 roku.

Zgłoszenia wraz z profesjonalnym CV należy przesyłać na adres: e-mail
W tytule zgłoszenia: AAT Guilloteau
Koszt uczestnictwa: 250zł

Coaching zakończony zostanie otwartym pokazem pracy uczestników warsztatu.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Poznań: Stary Browar, Studio Słodownia 3, ul. Półwiejska 42. Otwarty pokaz pracy 25 marca o godz. 19.00. Wstęp wolny.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close