Poznań/Alternatywna Akademia Tańca 2015: Peter Pleyer – coaching „Visible Undercurrent”

Zdjęcie: Poznań/Alternatywna Akademia Tańca 2015: Peter Pleyer – coaching „Visible Undercurrent”

Na zdjęciu: Peter Pleyer. Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas warsztatu Visible Undercurrent uczestnicy będą  mieć okazję podejść bliżej do historii tańca nie tylko poprzez omówienie tego, co działo się na tym polu przez ostatnie kilkadziesiat lat, ale także poprzez bezpośrednie praktyczne ćwiczenia oparte na metodach kreowania spektaklu i kompozycji tanecznej, zwłaszcza tych, które ewoluowały w Ameryce od połowy lat 60. (postmodern dance). W sposób szczególny uczestnicy skupią się na różnych formach improwizacji i technikach mających na celu obudzić czy też wzmocnić w tancerzach ich osobistą kreatywność w procesie tworzenia tańca. Jako punkt wyjścia dla pogłębionych badań zaaplikujemy ćwiczenia oparte na pracy z wyobrażeniem swojego ciała i jego anatomii (ideokinetic bodywork), pomagające zobaczyć ciało jako strukturę i odkryć jej mechanizmy. Głównym bohaterem warsztatu będzie jednak stworzona na początku lat 70. przez Steve’a Paxtona, kultowa improwizacja kontaktowa rozumiana tu jako narzędzie choreograficzne i spektakl sam w sobie. Uczestnicy będą  krytycznie analizować i doskonalić formę bardzo energetycznych duetów budowanych w nieustannym kontakcie z partnerem i w oparciu o świadomą manipulację własnym ciężarem ciała. Świadomość ciężaru ciała oraz poszczególnych jego części w kontekście anatomicznych właściwości i ich potencjału dla ruchu będą w centrum zainteresowania sesji.  Pytanie o sposoby szybkiego przechodzenia od relaksacji do intensywnego ruchu, praca nad wspólną energią, pozostawaniem w gotowości na przyjęcie każdego impulsu i informacji, zarówno od partnera, jak i z otoczenia,  pozwalająca na wspólne podejmowanie ryzyka, złożoność choreografii i gwałtowne zmiany jej tempa  – wszystko to pozwoli nam na  ekscytujące, surowe, rozwijające się w czasie realnym kompozycje będące fizyczna metafora utraty orientacji i jej ponownego odzyskiwania w ramach pracy w parze.

Peter Pleyer studiował taniec w szkole EDDC/ Art Academy w holenderskim Arnhem. Jako tancerz i asystent choreografa współpracował z Yoshiko Chuma w Nowym Yorku oraz Markiem Tompkinsem w Paryżu. Od studiów datuje się także jego wieloletnia współpraca z Ester Gal z Budapesztu. 0d 2000 roku Peter mieszka w Berlinie, gdzie rozwija swoje zainteresowania teoretycznymi studiami nad tańcem i choreografią.  Wielokrotnie opiekował się artystycznie młodymi twórcami w Niemczech i Szwecji oraz w ramach poznańskiego Solo Projekt także w Polsce, a jego intensywna pedagogiczna praktyka koncentruje się na tych metodach twórczych, w których improwizacja odgrywa kluczową rolę. W tym kontekście także stworzył wykład-instalację choreographing books, w ramach  którego prezentuje własne spojrzenie na rozwój studiów nad tańcem  w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Peter był także zaangażowany w tworzenie profesjonalnej edukacji choreograficznej w Berlinie. W latach 2007-2014 był dyrektorem artystycznym festiwalu Tanztage Berlin, a w latach 2012-2013 wzmocnił  zespół kuratorski berlińskiej Sophiensaele. Swoje własne prace choreograficzne Peter tworzy  najczęściej w ramach Ponderosa Tanzland Festival w Stolzenhagen oraz w Berlinie, a jako wykonawcę mogliśmy go oglądać m.in. w spektaklach Keitha Hennessy’ego i Antoniji Livingstone.

Deadline nadsyłania zgłoszeń mija w czwartek 30 kwietnia 2015 roku.

Zgłoszenia wraz z profesjonalnym CV należy przesyłać na adres: aplikacje@ starybrowarnowytaniec.pl

w tytule zgłoszenia: „AAT Pleyer”

Koszt uczestnictwa: 250zł

Coaching zostanie zakończony otwartym pokazem pracy uczestników warsztatu.

Logo Zrealizowano ze środków MKiDN (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Poznań: Stary Browar, Studio Słodownia 3, ul. Półwiejska 42. Otwarty pokaz pracy 15 maja o godz.17.30. Wstęp wolny.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close